Podhale Region

Piątek, 14 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaCz, 13 Gru 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home Sport Sport Drużynowy Lubaniowi stuknęło 70 lat

Reklama

Lubaniowi stuknęło 70 lat

111lubnnobchody111

PIŁKA NOŻNA. W niedzielę w Maniowach w ramach Dnia Sportu odbyły się Obchody 70 lecia istnienia Ludowego Klubu Sportowego Maniowy.

Na zaproszenie aktualnych władz klubu w Maniowach stawili się m.in. przedstawiciele władz sportowych oraz władz samorządowych. Wśród nich byli m.in. Aleksander Giertler (Zastępca Przewodniczącego Małopolskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Krakowie), Andrzej Strumiński (członek prezydium i Przewodniczący Komisji Odznaczeń MZPN Kraków), Antoni Ogórek (wiceprezes OZPN Nowy Sącz), Jan Kowalczyk (prezes PPPN Nowy Targ).

GALERIA z OBCHODÓW

W trakcie uroczystości na ręce przedstawicieli LKS Lubań przekazano liczne dyplomy, medale i odznaczenia związane z jubileuszem m.in pamiątkową paterę z życzeniami przekazał Polski Związek Piłki Nożnej czy medal 105 lecia Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.

Wyróżniono i uhonorowano również indywidualnie osoby związane z działalnością klubu

Złota Honorowa Odznaka PZPN w Warszawie: Henryk Janik

Srebrna Honorowa Odznaka PZPN w Warszawie: Bronisław Jabłoński, Kazimierz Łapczyński, Jan Hagowski.
Złota Odznaka MZPN w Krakowie: Stanisław Hagowski, Franciszek Jarząbek, Stanisław Krzysik, Bronisław Nogawka.

Srebrna Honorowa Odznaka MZPN w Krakowie: Adam Bańka, Rafał Jandura, Andrzej Kałafut, Jan Puchlerski.

Brązowa Honorowa Odznaka MZPN w Krakowie: Zbigniew Kubiński, Sylwester Kurnyta, Mieczysław Niemiec, Józef Olejarz.

Medal 105 – lecia MZPN w Krakowie: Jadwiga Dębska, Franciszek Łapczyński, Andrzej Sieczka, Józef Sieczka

Złota Odznaka Honorowa Krajowego Zrzeszenia LZS: Jacenty Grywalski, Jan Grywalski, Czesław Kocańda, Kazimierz Łapczyński.

Złota Honorowa Odznaka Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, woj. małopolskiego: Jan Hlawacz, Jan Kowalczyk, Stanisław Sral.

Srebrna Odznaka Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, woj. małopolskiego: Jan Krzysik, Grzegorz Plewa, Tadeusz Wach.

Brązowa Odznaka Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe, woj. małopolskiego: Krzysztof Giblak, Mariusz Kowalczyk, Łukasz Sral.

Ambasador Futbolu Nowosądeckiego: Jan Bukowski, Anna i Tomasz Dziurdzik, Stanisław Sieczka, Kazimierz Wolski.

Złota Honorowa Odznaka OZPN w Nowym Sączu: Łukasz Biernacki, Grzegorz Ciesielka, Krzysztof Czubiak, Damian Firek, Maciej Górecki, Grzegorz Hagowski, Mieczysław Janik, Krzysztof Kobylarczyk, Krzysztof Pawlikowski, Artur Świerad.

Medal 40 – lecia OZPN w Nowym Sączu: Daniel Dębski, Edward Niemiec, Jan Niemiec, Witold Nosal.

Medal 40 – lecia PPPN w Nowym Targu: Stanisław Jandura, Henryk Janik, Józef Łapczyński, Bronisław Słowik, Krzysztof Sukiennik.

HISTORIA LKS LUBAŃ W PIGUŁCE (opracował: honorowy prezes LKS „Lubań” Maniowy -Kazimierz Łapczyński)

70 lat temu, wiosną 1948 r. w Maniowach został założony LUDOWY ZESPÓŁ SPORTOWY, przyjmując nazwę „LUBAŃ” od pobliskiego szczytu gorczańskiego.

Nie można jednak, przemilczeć faktu, początków budowy piłkarstwa, budowy boiska sportowego z okresu przedwojennego. W 1938 r. czyli przed 80 –ma laty bez koparek i spychaczy przy pomocy łopat, taczek w terenie zwanym „krzakami” urządzono po raz pierwszy plac do gry w piłkę nożną i rozpoczęto rozgrywać spotkania piłkarskie

Dopiero w 1948 r. z inicjatywy ks. Jana Osadzińskiego, ówczesnego wikarego Maniowskiej parafii – oficjalnie zarejestrowany został zespół sportowy zrzeszony w LUDOWYCH ZESPOŁACH SPORTOWYCH z zarządem na czele z księdzem Janem Osadzińskim.

Zachęceni przez księdza, mieszkańcy wsi przystąpili niezwłocznie do prac przy urządzaniu po raz drugi boiska sportowego. W krótkim czasie powstał ogrodzony obiekt sportowy z okazałą szatnią dużym boiskiem piłkarskim, dwoma polami do siatkówki, urządzeniami lekkoatletycznymi oraz częścią dla występów sportowo – artystycznych.

Jeszcze dzisiaj starsi mieszkańcy wspominają uroczyste otwarcie obiektów sportowych, występy artystów krakowskich estrad, wspaniałe pojedynki bokserów, lekkoatletów, atletów, siatkarzy a przede wszystkim piłkarzy. Festyn i zabawa trwała do białego dnia.

Przez wiele lat co niedziela na boisku, zbierali się Maniowianie, aby kibicować swoim chłopakom i zagrzewać ich do sportowego wysiłku. Z tej pierwszej drużyny już większość rozgrywa pojedynki piłkarskie na niebiańskich błoniach.

Z biegiem lat powstawały nowe sekcje specjalizujące się w różnych dziedzinach sportowych a więc hokej na lodzie w latach siedemdziesiątych z drużyną w wiejskiej lidze, sekcje biegów i skoków narciarskich, tenisa stołowego, szachów, podnoszenia ciężarów. Pozostała jednak piłka nożna, która oparła się wszelkim burzom i do tej chwili stanowi, sztandarową dyscyplinę, cieszącą się od lat niesłabnącym powodzeniem.

Grali i grają całe pokolenia Maniowian – Janczych, Grywalskich, Janików, Jandurów, Sieczków, Hagowskich, Kałafutów, Łapczyńskich, Piwowarskich, , Sikorów, Pawlikowskich, Niemców, Staszli, Nosali, Sitarzy, Jarząbków Frączków i można tak wymieniać w nieskończoność.

Przebudowa wsi, będąca konsekwencją realizacji zapory wodnej na Dunajcu, spowodowała pewne perturbacje. Już większość mieszkała w Nowych Maniowach a treningi spotkania piłkarskie trzeba było rozgrywać na starym częściowo zniszczonym boisku z utrudnionym dojazdem – absolutnie nie przystającym do aktualnych wymogów cywilizacyjno – sportowych.

Dlatego sportowcy nie chcieli czekać na odległą perspektywę budowy obiecanego stadionu w ramach przebudowy wsi Maniowy. Po raz trzeci przystępują do budowy boiska sportowego w niesamowicie trudnym terenie ograniczonym skarpami i krnąbrnym potokiem Limierzyska.

Po roku usilnej pracy zapaleńców, teren został zniwelowany, potok częściowo ujarzmiony i powstało wraz z stylowym budynkiem, wymarzone ogrodzone boisko sportowe na którym można było już prowadzić treningi i rozgrywać spotkania piłkarskie. Uroczyste otwarcie obiektu nastąpiło 22 lipca 1986 r.

W lutym 1989 r. klub „LUBAŃ” otrzymał status „LUDOWEGO KLUBU SPORTOWEGO” i w tymże roku obchodzono jubileusz 40 – lecia o rok później w związku z połączeniem uroczystości z konsekracją nowego Kościoła w Maniowach.

W podniosłym nastroju przebiegało wręczenie i poświęcenie sztandaru klubu ufundowanego przez naszych rodaków ze Stanów Zjednoczonych. Była okazja do spotkania pokoleń sportowców z Polski i z zagranicy, były odznaczenia, spotkania piłkarskie, występy artystyczne.

Po uroczystościach 40 – lecia, klub oprócz sztandaru wzbogacił się o wyciąg narciarski, korty tenisowe oraz autobus. Efektem podniosłej uroczystości był nowy zapał młodzieży do uprawiania sportu oraz awans piłkarzy i powstanie sekcji młodzieżowych ( juniorów i trampkarzy).

Marzeniem piłkarzy, zarządu, kibiców był jednak z prawdziwego zdarzenia stadion sportowy. Dlatego dla uczczenia 50 – lecia klubu, przystąpiono do realizacji nowych celów.

Dzięki przychylności władz gminnych z nieodżałowanym wójtem Gminy św. pamięci Markiem Koterbą, radnymi, radą sołecką z sołtysem na czele oraz wsparciem kolegów ze Stanów Zjednoczonych z terenu Chicago i Passaicu, przy pomocy głównego inwestora zapory wodnej – ODGW z Krakowa, została wykonana olbrzymia inwestycja z potężnymi pracami ziemnymi, krytą regulacją potoku Limierzyska, niwelacją terenu z wykonaniem nowego ogrodzenia, oświetlenia, nagłośnienia, remontem kapitalnym budynku i zakupem autobusu.

Do podniosłego nastroju osiągnięć jubileuszowych istnienia naszego klubu, włączyli się piłkarze osiągając najwyższe i najlepsze wyniki w historii klubu. Osiągnięcia inwestycyjne, zainspirowane przez zarząd – żądanie, konieczności budowy pełno wymiarowej hali sportowej, wykonanie pięknego funkcjonalnego obiektu sportowego było niesamowitym dopingiem do podniesienia poprzeczki sportowej dla sekcji piłkarskiej.

Nastąpił okres awansów – na 52 – lecie, awans do V ligi a na 53- lecie awans do IV ligi co wraz z osiągnięciami juniorów i trampkarzy - mistrzami podhalańskiej klasy okręgowej było wydarzeniem historycznym naszego klubu. Po kilku sezonach gry w IV lidze w 2011 r. na 63 - lecie, przyszedł największy sukces w historii sportu Maniów, awans do III ligi małopolsko – świętokrzyskiej, jako drugiego klubu w dziejach piłkarskich Podhala.

Osiągając ten wielki sukces bazowaliśmy przede wszystkim na zawodnikach właśnie z Podhala, dzięki dobrej opartej na zrozumieniu oraz przestrzeganiu wynikających z ustawowych obowiązków współpracy z władzami samorządowymi Gminy, wsparciu finansowym firm z naszego terenu oraz naszych hojnych sympatyków ze Stanów Zjednoczonych.

Najświeższy sukces obecnie zakończonego sezonu piłkarskiego, miejsce na podium w IV ligi wschodniej. Doskonałe wyniki osiągali w ostatnim czasie, młodzi piłkarze trampkarze i juniorzy, miejsce na podium w tym sezonie, będąc zawsze w ścisłej czołówce najwyższej ligi podhalańskiej, będąc jedynym klubem Podhala, występując bez przerwy w tej lidze od momentu jej powstania do chwili obecnej. Pozytywne zjawisko występuje w szkolenie i wynikach, najmłodszej grupy młodzieżowej, orlików.

Nasi wychowankowie występują w wielu klubach piłkarskich wyższej klasy rozgrywkowej, walczący o miejsce w pierwszych zespołach.

Wiele wysiłku włożono w rozbudowę infrastruktury, która dzięki powstaniu kompleksu sportowego ORLIK, modernizacji oświetlenia boiska treningowego, urządzeń lekkoatletycznych, bieżni, skoczni w dal i wzwyż, rzutni pchnięcia kulą, dużemu remontowi budynku, szatni, chodników, schodów, podnosi jakość i możliwości uprawniania sportu przez młodzież i całą społeczność Maniów.

Do głównych zadań klubu na najbliższe lata należy utrzymania wysokiego poziomu sportowego drużyn piłkarskich seniorów i drużyn młodzieżowych, dalsze prace inwestycyjne dostosowujących nasz obiekt do wymogów licencyjnych takich jak kryta trybuna, modernizacja głównej płyty boiska, w wykonanie nowego ogrodzenia, ogrzewanie budynku itp.

Dobrze układa się współpraca klubu z naszym samorządem gminnym z innymi instytucjami i organizacjami jak: rada sołecka, straż pożarna, szkołą, parafią, innymi klubami sportowymi, rywalami sportowymi, związkami sportowymi - PPPN w Nowym Targu, OZPN w Nowym Sączu, MZPN w Krakowie, mediami sportowymi i innymi.

Naszym obowiązkiem jest zgłaszać i przypominać o wspomagających finansowo działalność klubu: samorządzie gminnym, sołectwem, Zespołem Elektrowni Wodnej S.A., Bankiem Spółdzielczym, firmą Manstel, stałymi wspierającymi, firmami: Wolskich, Jabłońskich, Dziurdzików, Bukowskiego, Sieczków z U.S.A., klubowi kibiców z Chicago i New Jersey, klubew kibiców z Maniów i wieloma innymi firmami wspierających doraźnie, za co wyrażamy wdzięczność i podziękowania że takie uroczystości mogą się odbyć dzięki Wam w tak licznym gronie, w podniosłym nastroju z tak wieloma wspaniałymi sukcesami sportowymi.

Z głęboką refleksją wspominamy i pamiętamy o naszych zmarłych zawodnikach, prezesach, członkach zarządu, sympatykach oraz kibicach – których udział widoczny był i jest w każdej części działalności klubu.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama