Podhale Region

Niedziela, 18 marzec 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 19 Mar 2018 4am

Jesteś tutaj: Home Sport Sport Drużynowy Dwieście lat panie Józku!

Reklama

Dwieście lat panie Józku!

1111liesniakasas1111

PIŁKA NOŻNA. Józef Leśniak - znana i ceniona postać w podhalańskiej i krakowskiej piłce nożnej – kończy w tym roku 85 lat, z których aż 70 poświęcił futbolowi.

Z tej okazji jego przyjaciele zorganizowali mu małą uroczystość. Zacne było grono zaproszonych na nią gości. W restauracji „Gorący Potok” stawili się m.in. przedstawiciele władz Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, Podhalańskiego Podokręgu Piłki Nożnej, władze niezwykle bliskiej serca solenizanta Garbarni Kraków, reprezentanci wielu innych klubów, szkółek i Akademii, z którymi przez te wszystkie lata pan Józef był związany, a także przedstawiciele rady seniorów MZPN i OZPN Nowy Sącz. Zjawił się również burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha.

Nie obyło się bez upominków i wspomnień w których główną rolę odegrał jubilat.

W swojej 10-letniej karierze Leśniak jako zawodnik rozegrał ok. 300 spotkań, w tym 80 w ekstraklasie i ponad 200 w II lidze.

Był także członkiem kadry narodowej. Zaliczył dwa występy w drugiej reprezentacji, przeciwko NRD w Lipsku i Węgrom w Poznaniu. Etatowo grał w reprezentacji Krakowa. Jego kariera zakończyła się niespodziewanie. Na obozie w Krynicy przeziębił się i dostał zapalenia płuc. Lekarze odradzili mu dalsze uprawianie sportu.
Następne dekady poświęcił wychowaniu i szkoleniu zawodników. Wśród nich był m.in. Robert Gadocha, Maciej Gigoń, Paweł Holiat, Zdzisław Pietruszka, Władysław Florek, Edward Pilarski czy Franciszek Golik.

Po zakończeniu pracy trenerskiej w RKS Garbarnia prowadził zajęcia sportowe w kilku klubach m.in. w Szkółce Piłkarskiej Cracovia Kraków (młodzież), Kmicie Zabierzów (seniorzy), Prądniczance (młodzież) oraz Orle Piaski Wielkie (liga okręgowa). W 2001 roku zamieszkał w Nowym Targu i został trenerem LKS Szaflary (seniorzy) a następnie Dunajca Ostrowsko (seniorzy). Od 10 lat jest trenerem w Szkółce Piłkarskiej "Górale" Nowy Targ.

- Piłka to całe moje życie. Mógłbym godzinami opowiadać o futbolu i o tym co mnie w nim spotkało. Nigdy nie zapomnę meczu z sezonu 1955 przeciwko CWKS Legii Warszawa, w której wówczas aż roiło się od reprezentantów Polski. Moja Garbarnia skazana była na pożarcie a przy komplecie publiczności urwaliśmy punkty faworytowi remisując 1:1. Po tym spotkaniu trener Legii Ryszard Koncewicz, zaproponował mi grę w jego zespole. Miałem być partnerem Edmunda Zientary w środku pola. Sprawy rodzinne jednak zadecydowały, że nie przeniosłem się do stolicy. W pamięci zawsze zostaną mi pojedynki z Ruchem Chorzów. Po pierwszym naszym zwycięstwie 7:0 nakazano powtórzyć mecz. W tym drugim spotkaniu trener wskazał mnie na tego, który będzie uprzykrzał życie Gerardowi Cieślikowi. Nie odstępowałem go na krok. Swoje zadanie wykonałem w 100 procentach. Cieślik gola nie strzelił a my wgraliśmy po raz drugi, tym razem 3:1. Niezapomniany był też oczywiście wyjazd w 1956 roku do Pekinu. Byliśmy pierwszym polskim zespołem, który gościł w Chińskiej Republice Ludowej. Traktowano nas jako reprezentantów Polski – wspomina Leśniak.

Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany medalami - w tym: jako "Zasłużony dla Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej" z nadania Okręgowego Związku Piłki Nożnej, Medalem 90-lecia działalności Związku Piłki Nożnej, Złotą odznaka z okazji 85-lecia klubu Garbarnia, Złotą odznaką na 100-lecie KS Cracovia oraz 100-lecie TS Wisła Kraków i 100-lecie KS Zagłębie - Sosnowiec

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama