Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 23 Lis 2017 8am

Jesteś tutaj: Home Sport Sport Drużynowy Mini Euro w Nowym Targu

Reklama

Mini Euro w Nowym Targu

111aaturniejnowytaeg111

PIŁKA NOŻNA. To był weekend pod znakiem młodzieżowego futbolu na Podhalu. Blisko 300 dzieci z 16 drużyn z pięciu krajów (Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy i Anglii) wzięło udział w pierwszym Międzynarodowym Turnieju o Puchar Burmistrza Miasta Nowy Targ. Przez trzy dni na boiskach w Nowym Targu i Szaflarach rozegrano łącznie aż 72 mecze!

To pierwszy na taką skalę turniej w stolicy Podhala. Jego organizatorem była Akademia Piłkarska Podhala oraz klub NKP Podhale, a osobą bezpośrednią zaangażowaną w organizację byli również Dariusz Baboń, propagator turniejów młodzieżowych w naszym regionie oraz Tomasz Opiela.

Głównym sponsorem była firma „Wojas” a część środków pozyskano również ze źródeł Ministerstwa Sportu i Turystyki.

- Przyznam, że było to dla nas mega wyzwanie. Pół żartem, pół serio mogę powiedzieć, że jeszcze nie tak dawno turniej finałowy Mistrzostw Europy liczył sobie 16 drużyn i rozgrywano go w miesiąc. My mieliśmy na to trzy dni – mówi Tomasz Gorczyk, dyrektor AP Podhale - Nie było łatwo, kosztowało to nas dużo nerwów, kilka nieprzespanych nocy, ale odzew po turnieju jest bardzo pozytywny i to najważniejsze. Satysfakcja jest tym większa, że gościliśmy topowe w naszym kraju, i nie tylko, Akademie Piłkarskie w tym roczniku. Sam poziom turnieju w zgodnej opinii wszystkich trenerów stał na bardzo wysokim poziomie. Nieco może rozczarowywać postawa klubu z Birmingham, ale jak tłumaczyli nam szkoleniowcy, są oni w trakcie naboru i ten turniej służył im głównie w celach selekcji. Dla nas najważniejsze, że wszyscy podkreślali, że bardzo chętnie jeszcze do nas przyjadą. Ja mam nadzieję, że tego typu turnieje będą już odbywać się cyklicznie w naszym mieście. Myślę, że to doskonała forma promocji nie tylko dla klubu, ale i samego miasta – podkreśla Gorczyk.

Rywalizowano w roczniku 2004. Pierwszy etap to zmagania w dwóch grupach, gdzie grano systemem każdy z każdym. W grupie A zwycięzcą okazał się zespół z Ukrainy Dynamo Kijów, który w meczu o 1 miejsce w tabeli, w ostatniej kolejce spotkań grupowych, pokonał słowacki 1. FC Tatran Prešov.

W grupie B niekwestionowanym liderem okazał się inny ukraiński zespół FC Karpaty Lwów, który zaliczył komplet siedmiu zwycięstw. Jego szeregi zasilają m. in. byli zawodnicy Akademii Szachtaru Donieck. Tuż za nim sklasyfikowane zostało Zagłębie Lubin, a trzecie i czwarte miejsce przypadło Jagiellonii Białystok i Legii Warszawa.

Kolejność miejsce w grupie wyznaczała już układ gier w fazie pucharowej. Na tym etapie większość meczów dostarczyła olbrzymich emocji. W półfinałach nie obyło się bez niespodzianek. W obu wygrywały zespoły niżej notowane po fazie grupowej. Pierwszym finalistą zostali piłkarze Tatran Preszov, którzy po regulaminowym bezbramkowym remisie, wygrali 5:4 w rzutach karnych z Karpatami. W drugim półfinale Zagłębie pokonało 1:0 Dynamo.

GALERIA Z MECZU PODHALE - BIRMINGHAM CITY

W finale gol zdobyty z rzutu karnego zapewnił zwycięstwo i tym samym triumf w całym turnieju drużynie z Lubina.

14 miejsce w turnieju przypadło w udziale reprezentantom gospodarza zmagań, AP Podhala. - Dla tych chłopaków już sam udział w turnieju i możliwość rywalizowania z najlepszymi w kraju drużynami w tej kategorii wiekowej, to było spore przeżycie i możliwość zweryfikowania na ich tle swoich aktualnych umiejętności. Co prawda wyniki nie były najlepsze, ale też w jakimś stopniu można usprawiedliwić to tym, że tak naprawdę większość tych chłopców grała ze sobą pierwszy raz. Jest to wyselekcjonowana grupa zawodników, która od września będzie w klasie sportowej. Przed turniejem odbyliśmy raptem dwa wspólne treningi. Chłopcy zostali od razu rzuceni na głęboką wodę, ale myślę że to wszystko zaprocentuje w przyszłości – ocenił trener AP Podhale, Tomasz Ligudziński.

Nowotarżanie mogli się za to szczycić tym, że w swoich szeregach mieli króla strzelców turnieju, autora aż 12 bramek Łukasza Wójciaka. Ponadto przyznano też dwa inne wyróżnienia indywidualne. Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrano zawodnika Tatrana Preszov Mikulasa Demjanowica, najlepszym bramkarzem został Szymon Weiraucha z Zagłębia.

Wyniki

O 15 miejsce: FK Lokomotiva Trnava - Birmingham City F.C. 3:0

O 13 miejsce: AP Podhala Nowy Targ - FC Wrocław Academy 1:5

O 11 miejsce: WKS Śląsk Wrocław - Wisła Kraków 2:6

O 9 miejsce: FC Banik Ostrava - Pogoń Szczecin 1:2

O 7 miejsce: Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok 0:1

O 5 miejsce: AP 21 Kraków FCB Escola Varsovia 1:1 (karne 4:3)

O 3 miejsce: FC Karpaty Lwów - FC Dynamo Kijów 0:0 (karne 4:3)

O 1 miejsce: 1. FC Tatran Presov - Zagłębie Lubin 0:1

Końcowa klasyfikacja turnieju: 1. Zagłębie Lubin, 2. Tatran Preszov, 3. Karpaty Lwów, 4. Dynamo Kijów, 5. AP 21 Kraków, 6. Escola Varsovia, 7. Jagiellonia Białystok, 8. Legia Warszawa, 9. Pogoń Szczecin, 10. Banik Ostrawa, 11. Wisła Kraków, 12. Śląsk Wrocław, 13. FC Wrocław Academy, 14. AP Podhale Nowy Targ, 15. FK Lokomotiv Trnawa, 16. Birmingham City.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama