Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 23 Lis 2017 8am

Jesteś tutaj: Home Sport Sport Indywidualny 76. Międzynarodowy Spływ. Kajakarstwo odżywa!

Reklama

Sport

76. Międzynarodowy Spływ. Kajakarstwo odżywa!

splyw171
splyw172

NOWY TARG. Spod kładki na Białym Dunajcu, do 76. edycji Międzynarodowego Spływu Kajakowego na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego, wystartowało znacznie więcej wodniaków niż w ubiegłym roku, bo już 380. Warunki pogodowe i stan wody były idealne. Cieszył udział kilkudziesięcioosobowych ekip z Węgier i Niemiec oraz wielu dzieciaków.

Rozpoczynające się w Nowym Targu trzydniowe zmagania z „Harnasiem” górskich rzek to jedna z najstarszych - nawet na świecie - i największych w Europie masowych imprez wodniackich, organizowana przez Stowarzyszenie Turystyki i Rekreacji Kajakowej „Dunajec”. Honorowym patronatem obejmują Spływ Marszałek Województwa i Prezydent Miasta Krakowa. Współorganizatorami są samorządy miast i gmin, przez obszar których biegnie licząca 70 km trasa Spływu: Nowy Targ, Czorsztyn, Krościenko i Łącko. Spływ - jako impreza pięciogwiazdkowa – zaliczany jest do cyklu zawodów Grand Prix Polskiego Związku Kajakowego. Figuruje też w kalendarzu imprez PTTK.

Tego roku biorą w nim udział reprezentacje 15 klubów oraz uczestnicy indywidualni. Wszyscy klasyfikowani będą w sześciu kategoriach. 76. Edycja przejdzie jednak do historii jako koniec ery „składaków”, ponieważ ostatnie osady tego typu zostały już włączone do innych kategorii. Wśród uczestników są kajakarze z udziałem nawet w 45 czy 50 spływach na swoim koncie. Prócz Polaków, Węgrów i Niemców, w międzynarodowe grono tworzą także Czesi i Słowacy. Do 380 zweryfikowanych na starcie uczestników trzeba doliczyć jeszcze kilkadziesiąt osób ze służby medycznej, zespołu sędziowskiego, obsługi, spływowego radia i kronikarzy.

Sędzią Głównym jest ikona Spływu – Elżbieta Jaworska, a komandoruje mu znowu Zbigniew Mizerek. Kolejne ikony wodniackiej imprezy to Krzysztof Nalepa i Andrzej Gosztyła. Nie brakło i poprzedniego komandora – Krzysztofa Racułta. Władze Krakowa reprezentuje kiedyś wierny uczestnik Spływu na Dunajcu – wiceprezydent Tadeusz Trzmiel.

Drugiego dnia 380 miłośników Dunajcowego nurtu pokona etap ze Sromowiec Wyżnych do Krościenka, z crossem na odcinku od Sromowiec Wyżnych do Niżnych. W sobotę popłyną z Krościenka do Jazowska. Na kolejnych biwakach po zakończeniu etapów będzie, jak zwykle, kwitło życie towarzyskie. Główne trofeum – Kryształowy Puchar Dunajca – zdobędzie załoga, która uzbiera najwięcej punktów.

Ceremonia otwarcia została tego roku przeniesiona ze stadionu przy lodowisku pod Kopiec Wolności, a poprzedził ją – jak i w minionych latach – koncert New Market Jazz Bandu. Burmistrz Grzegorz Watycha, jako gospodarz miejsca startu, cieszył się, że trasa spływu dotyka teraz sieci ścieżek rowerowych. Z kolorowej, sportowo-rekreacyjnej imprezy, która przez ponad trzy ćwierci wieku wpisywała się w pejzaż miasta i rozsławiała Dunajec – cieszyli się też nowotarżanie, tłumnie kibicując wypływającym z wysokości kładki i z brzegów rzeki.

Wiceprezes Polskiego Związku Kajakowego, Zbigniew Kudlik, podzielił się natomiast z uczestnikami otwarcia dobrą wieścią: że za sprawą gminy Czorsztyn wraca sięgający początków budowy zapory pomysł stworzenia toru kajakowego poniżej Czorsztyna.

Legenda i wieloletni uczestnik Spływu, kajakowy wyczynowiec Aleksander Doba, który jako pierwszy, wyłącznie siłą mięśni przepłynął Atlantyk, z Afryki do Ameryki Południowej – w czasie, gdy 380-osobowe grono jego kolegów startowało z nowotarskiego parku, płynął kajakiem w kolejny swój samotny rejs: z Nowego Jorku do Portugalii.

76. Spływ im. Tadeusza Pilarskiego

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama