Podhale Region

Sobota, 21 kwiecień 2018

Ostatnia aktualizacjaPt, 20 Kwi 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Magazyn

Reklama

Magazyn

Ostatni transport polskich elit do Katynia... - wspomnienia (aktualizacja)

SMOLEŃSK/KATYŃ. Dwa dni po powrocie ze Smoleńska i Katynia powstały wyjątkowe wspomnienia, wręcz rodzP1050828 wynikaj dokładnej kroniki opisującej te ważne w historii Polski wydarzenia. Spisał jej uczestnik tych zdarzeń poseł Edward Siarka. Zatytułował je wówczas– „MOJA DROGA DO KATYNIA...” Było to dokładnie 12 kwietnia 2010.

Wtedy znowu zginęła elita państwa…

Dzisiaj już ósma rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak było wówczas w Katyniu na miejscu podwójnej tragedii Polaków? O swych przeżyciach tuż po katastrofie dzielił się reprezentujący ziemię podhalańską poP1050819 wynikseł Edward Siarka.

XV Rekolekcje z ks. Tischnerem. Góralom do Kaszubów blisko

rekoltisch18LUDŹMIERZ. Trzy dni trwały w ludźmierskim Sanktuarium XV Rekolekcje z ks. Tischnerem. Tegoroczne nauki i modlitwa skupiały się na triadzie „Bóg – bliźni – sumienie”. Folklorystycznej części charakter nadało spotkanie kultur górali i Kaszubów.

III Nowotarska Noc Sów – spojrzeć w oczy sowy i jastrzębia, poczuć wiew orlich skrzydeł

sowy180NOWY TARG. Romantyzm, moc niesamowitych wrażeń, a wszystko w aurze miłości do przyrody. Tak można podsumować III Nowotarską Noc Sów – imprezę po raz pierwszy dwudniową. Jej skrzydlatych bohaterów była szóstka, a ptaki razem ze swoimi sokolnikami przyjechały ze Śląska.

Euroregion „Tatry” wspiera dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe pogranicza polsko-słowackiego

EUROREGION. Znamy kolejne mikroprojekty, które realizowane będą na pograniczu polskeurogegion23022018o-słowackim. Przeznaczono na nie ponad 2 mln euro w Euroregionie „Tatry”.

Misterium Męki Pańskiej na Spiszu

ŁAPSZE NIŻNE. Tradycyjnie w tej niewielkiej spiskiej wiosce przygotowano niezwykły dwudniowyDSC02495 wynik spektakl. Aktorzy amatorzy z niezwykłą starannością o szczegóły i prawdę historyczną i ewangeliczną przygotowali wydarzenie ostatnich dwóch dni życia Jezusa Chrystusa. To dlatego warto każdego roku te dwa wyjątkowe dni w życiu każdego chrześcijanina przeżyć właśnie na Spiszu.

Wspomnienie Wielkanocy 1939 roku na kresach wschodnich

WIELKANOC. Była piękna wiosna 1939 roku. W majątku Podlipce, rodzinnym szlacheckiej ormiańskiej rodziny Torosiewiczów już od miesiąca trwały przygotowania do Wielkanocy. Kilka dni przed świętami siostra Felicja, urszulanka na stację kolejową we Lwowie odprowadziła 13-letnią wówczas Annę Beatę i jej starszą o cztery lata siostrę Jadwigę. PAnna Olszyńska, Fot. Beata Szkaradzińskaanienki Torosiewiczówne ciesząc się z powrotu z przyszkolnego internatu do domu, nie miały pojęcia, że to ich ostatnie wspólne święta.

Romana Dziobonia „Spotkania w drodze”. Jestem przyjacielem ludzi…

dziobspot18NOWY TARG. Z Wydawnictwa „Zachylina” prof. Anny Mlekodaj wyszła kolejna dopieszczona i wartościowa pozycja. To „Spotkania w drodze” Romana Dziobonia – klasyka podhalańskiej poezji, autora gawęd i wspomnieniowych książek, niestrudzonego wędrowca, miłośnika gór, zapalonego rowerzysty i narciarza. „Spotkania” są zbiorem wspomnień i opowieści o ludziach – zebranych podczas podróży przez życie.

Kompleks Średnich Skoczni Centralnego Ośrodka Sportu

ZAKOPANE. Kompleks Średnich Skoczni, należkompleks skoczni 1 wynikących do Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem, ma w niedalekiej przyszłości zmienić swoje oblicze.

Między dworem a wsią – seminarium w zubrzyckim skansenie

W 80. rocznicę przekazania Dworu Moniaków państwu polskiemu w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficzny006m w Zubrzycy Górnej odbyło się seminarium pn. „Między dworem a wsią – na styku kultury chłopskiej i szlacheckiej”, dodam że udane i na dobrym merytorycznym poziomie.

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama