Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 23 Lis 2017 8am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Magazyn

Reklama

Magazyn

Ks. Władysław Zązel obdarzony Baraniogórską Panienką

Niebywale sympatyczna uroczystość obdarowania ks. Władysława Zązla obrazem Baraniogórskiej Panienki odbyła się w siedzibie Polskiego Radia Katowice. Przewodnicy górscy z Górnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w ten właśnie sposób wypełnili niepisaną wolę Andrzeja Dziczkańca-001Bośkoca, który za swojego życia postanowił wykonać kopię obrazu i ofiarować ją ks. Władysławowi Zązlowi, co było też po latach życzeniem żony Olgi i córki Beaty. W uroczystości wręczania obrazu wziął udział prezes Polskiego Radia Katowice Piotr Ornowski i red. Anna Musialik-Chmiel.

Flisacy z pielgrzymką na Krzeptówkach

ZAKOPANE. W stulecie objawień fatimskich - na IX doroczną pielgrzymkę - flisacy wraz z rodzinami udali się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Suma, czyli główna uroczysta msza w niedzielę koncelebrowana była przez ks. Wojciecha Jurkowskiego SAC – wicedyrektora Wspólnoty Pallotynów na Krzeptówkach, w towarzys014twie obu proboszczów ks. Marka Kądzielawy (Sromowce Niżne) i ks. Mieczysława Szlagi (Sromowce Wyżne). Kazanie głosił ks. Mieczysław Olech SAC. Podczas sumy śpiewał chór parafialno-flisacki ze Sromowiec Niżnych, na koniec mszy wykonano hymn flisacki, w tej ogromnej nawie kościoła, zabrzmiał podnośnie i przejmująco. Wspaniała chwila, nie do zapomnienia.

Bogactwo wód na Podhalu i w całej Małopolsce

ZDROWIE. Małopolska chce promować swe bogactwo jakim są wody mineralne. Okazuje się bowiem, że tak naprawdę co trzecia butelka wody mineralnej jest z tego regionu. To u nas także szczególodwiert rabka solankanie na Podhalu są też liczne złoża wód leczniczych. Są one w uzdrowisku Rabka, ale i nie brakuje złóż z wodą termalną w wielu gminach, choćby w gminie Szaflary, gdzie są zlokalizowane najstarsze termy na Podhalu.

Finał jubileuszu 700.lecia Sromowiec

Podsumowanie jubileuszu odbyło się w minioną sobotę w Hotelu Nad Przełomem w Sromowcach Niżny006ch. Program obchodów był naprawdę ambitny i bogaty, jak na tak stosunkowo małe miejscowości z niespełna 2400 mieszkańcami.

Kot – nasz sojusznik, ale i ofiara okrucieństwa

NOWY TARG. Już kolejny młody martwy kot z objawami podobnymi zatruciu został znaleziony w okolicy bulwarPiratkaów. To tu bytują wolnożyjące koty. Dzięki nim mocno są tam przetrzebione myszy i szczury, które są niestety obecne w centrum miasta. Teraz koty padają... Tymczasem to one są ważnym składnikiem ekosystemu miejskiego.

Janusz Radgowski - pomaga dzieciom

NOWY TARG. Janusz Radgowski, nie ma jednej nogi i przeszczepioną nerkę, silnie też niedoDSC07388widzi, a mimo to, że sam jest na wózku inwalidzkim dokonuje tego, czego nie byłby zdolny nawet człowiek w pełni sprawny bez przygotowania i takiej wielkiej woli walki.

Andrzej Starzec - przyjaciel górali

PODHALE. Zmarł Andrzej Starzec, przyjaciel górali, dziennikarz muzyczny. spoczął na cmentarzu Rakowickim w KrakAndrzej Starzecowie.

Rysunki rodem z Pienin

PIENINY. Stanisław Górecki szkicował i kreślił na niewielkich kartkach bristolu, pociągała go prostota środków i surowość czarnej kreski, którą znajdował w widokach górskich zimowego krajobrazu. Jego wyrażanie stanu emocjonalnego za pomocGórecki rysunki okładkaą piórka, rapidografu, ołówka i pędzla odbywało się tak jakby mówił, pisał czy śpiewał.

Janusz Radgowski – wielkie serce na wózku inwalidzkim

radgow17NOWY TARG. Bez jednej nogi, z przeszczepioną nerką, z silnym niedowidzeniem, na wózku inwalidzkim – czy można dokonywać sportowych wyczynów na globalną skalę? Można i przekonuje o tym wszystkich ktoś, kto między swoimi wyprawami zagościł w Galerii BWA JATKI – Janusz Radgowski. Ten supermaratończyk darowanym życiem wciąż dzieli się z chorymi dziećmi, zbierając dla nich pieniądze podczas swoich wypraw. Dla innych jego postawa to potężny bodziec i znak nadziei.

Historia Związku Podhalan na Żywiecczyźnie

Władysław Motyka niestrudzenie od lat przekonuje do dokumentowania i pisania książek, dopatrując się w nich - nie bez słuszności – lekarstwa na zapisanie w pamięci dziejów i dorobku Związku Podhalan. Podpiera się słowMotyka Beskidy i Tatry okladka em Tetmajera – „Co piórem napises, tego ciupagom nie wyrombies”. W kolejnej swojej książce „Beskidy i Tatry straż góralskiej watry” opisuje mało znane fakty o dokonaniach góralskiego ruchu regionalnego na Żywiecczyźnie i jego znaczenia dla całej Góralszczyzny, nie bez kozery pisanej z dużej litery.

Loty pomiędzy Krakowem, a Chicago wznowione – zagadkowa historia ich likwidacji w 2010 roku

CHICAGO/KRAKÓW. Linia LOT-u relacji Kraków – Chicago, Nowy Jork po kilku letniej przerwie została reaktywowana. Już trwa sprzedaż biletów, a samoloty od sierpnia zaczną regularnie latać pomiędzy Polską, a StanFot. Archiwum Lotniska Balice w Krakowieami Zjednoczonymi. Zadowolenia nie ukrywają mieszkańcy Podhala, którzy mają bliskie rodzinne związki z Polonią w USA. Pojawia się jednak pytanie: Dlaczego jesienią 2010 roku – mimo licznych protestów - został zlikwidowany najbardziej oblegany kierunek, a jego miejsce wprowadzono loty do Hanoi?

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama