Podhale Region

Wtorek, 11 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 11 Gru 2018 5pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Krzyż Komandorski – pośmiertnie dla Emila Pyzowskiego

Reklama

Krzyż Komandorski – pośmiertnie dla Emila Pyzowskiego

Emil18

NOWY TARG -WARSZAWA. W Kancelarii Prezydenta RP odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych oraz patentów oficerskich uczestnikom walk o wolną i niepodległą Polskę z lat 1939-1956. Jednym z uhonorowanych, niestety pośmiertnie, został Emil Pyzowski z Nowego Targu.

Założyciel czynnej podczas okupacji konspiracyjnej grupy, razem z Lesławem Kudelą, Franciszkiem Taborskim, Julianem Morawskim i Gąsiorowskim, skazany przez sąd niemiecki trafił do obozu w Oświęcimiu.

Z inicjatywy i na wniosek Tadeusza Morawy juniora oraz Marka Zapały, prezydent Andrzej Duda przyznał Emilowi Pyzowskiemu pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Ponieważ nie żyje już nikt z rodziny uhonorowanego, to wyjątkowe odznaczenie zostało przekazane decyzją Prezydenta do Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Z tego tez względu Krzyż Komandorski z rąk ministra Andrzeja Dery, odebrał Robert Kowalski, kierownik tej placówki.

18. października, właśnie w Muzeum, odbędzie się uroczystość poświęcona pamięci Emila Pyzowskiego w trakcie której pokazane zostanie odznaczenie, a także przekazane zostaną do placówki pamiątki związane z bohaterem uroczystości.

Uroczystosci w Kancelarii Prezydenta

Fot. z archiwum Muzeum Podhalańskiego

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama