Podhale Region

Piątek, 14 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaPt, 14 Gru 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja W PTPN-ie – cenne publikacje i legionowy projekt

Reklama

W PTPN-ie – cenne publikacje i legionowy projekt

PTPN181
PTPN182

NOWY TARG. W Urzędzie Miasta odbyło się Walne Zgromadzenie członków Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu, których przywitał Prezes Stowarzyszenia, dr Maciej Hodorowicz. Celem spotkania było przedłożenie sprawozdania finansowego oraz omówienie działalności i planów Towarzystwa na kolejny rok.

Poszczególne zagadnienia zostały szczegółowo przedstawione przez przedstawicieli Zarządu PTPN, skarbnika Jakuba Swalarza oraz sekretarza Lucynę Czubernat.

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu ma bogatą i wieloletnią tradycję. Powstało w 1974 r. dla zintegrowania przedstawicieli i pasjonatów nauki, kultury i sztuki, którzy pragnęli pracować dla dobra podhalańskiej ziemi. Statutowym celem Towarzystwa jest praca nad rozwojem i popularyzacją badań naukowych dotyczących Podhala, Spisza, Orawy i Pienin. Jego działalność polega na zbieraniu i zabezpieczaniu wszelkich materiałów mających znaczenie dla wiedzy o regionie podhalańskim. Ponadto organizuje spotkania, posiedzenia i odczyty. Towarzystwo prowadzi działalność non profit, ale dzięki zrozumieniu wielu środowisk oraz sponsorom stara się dobrze służyć społeczeństwu poprzez dokumentowanie, a także zachowanie historii i tradycji.

Jednym z celów jest pomoc przy wydawaniu cennych dla środowiska publikacji książkowych. W ostatnich latach zostały wydane książki: „Nowy Targ moje miasto: galeria nowotarżan” Marka Fryźlewicza oraz „Dzieje Rynku w Nowym Targu. Zabudowa, mieszkańcy i użytkownicy (1719–1945)” Barbary Słuszkiewicz. Obecnie w przygotowaniu jest publikacja Jacka Waksmundzkiego „Bohaterowie z nowotarskiego gimnazjum 1904-1945”. Stałym punktem wydawniczym jest rocznik „Almanach Nowotarski” wraz z kroniką nowotarską i zdjęciami dokumentującymi najważniejsze wydarzenia w mieście. Innym rodzajem działalności Towarzystwa jest Kwesta Nowotarska, która od kilku lat również jest trwałym elementem jego działalności. Dzięki zaangażowaniu i ofiarności wielu Nowotarżan, z zebranych podczas Dnia Wszystkich Świętych ofiar, dokonuje renowacji zabytkowych nagrobków znajdujących się na nowotarskim cmentarzu.

Włączając się w obchody 100-lecia Niepodległości wystosowany został Apel do mieszkańców Podhala z prośbą o przesyłanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. informacji o swoich przodkach – Legionistach z Podhala, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Na stronie internetowej www.ptpn.nowytarg.pl umieszczane są również zdjęcia archiwalne, które Stowarzyszenie otrzymuje od swoich sympatyków.

Fot. Urszula Starzyk

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama