Podhale Region

Piątek, 22 czerwiec 2018

Ostatnia aktualizacjaCz, 21 Cze 2018 10pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja 78 lat od powstania Państwa Podziemnego

Reklama

78 lat od powstania Państwa Podziemnego

SAM 2470 wynik

NOWY TARG. W 78 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu pod Pomnikiem Armii Krajowej odbyła się po raz pierwszy w Nowym Targu uroczystość poświęcona twórcom i członkom Polskiego Państwa Podziemnego.

- 27 września 1939 r. na rozkaz dowódcy obrony Warszawy generała Juliusza Rómmla została powołana organizacja Służba Zwycięstwu Polski. Datę tę przyjmuje się za początek powstania Polskiego Państwa Podziemnego. I w tym właśnie dniu zebraliśmy się pod Pomnikiem Armii Krajowej, poświęconym pamięci tych którzy z narażeniem życia tworzyli Służbę Zwycięstwu Polski, Armię Krajową czy Radę Jedności Narodowej. To im były poświęcone były te uroczystości - relacjonuje Jadwiga Nieckarz z Nowotarskiej Grupy Mieszkańców "PAMIĘĆ”.

Należy pamiętać, że Polskie Państwo Podziemne to fenomen na skalę światową, aparat, który zajmował się sprawami wewnętrznymi, tajną oświatą, kulturą, wymiarem sprawiedliwości, a nawet ustalaniem prawa dla przyszłego niepodległego państwa. I to bez względu na wiek. - Najmłodsi, słynna grupa "Zawiszaków" były to zaledwie 12 – letnie dzieci. To dzisiaj ich rówieśnicy z nowotarskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 5, Liceum Ogólnokształcącego im,. Seweryna Goszczyńskiego, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół nr 1, czyli popularnego "Sokoła", oddali hołd ludziom dla których hasło "BÓG, HONOR, OJCZYZNA" ważniejsze było od własnego życia.

Rys historyczny tego fenomenu przygotował Adam Błaszczyk. Przypomniał o celach i zadaniach Podziemnego Państwa Polskiego. potem został odczytany apel pamięci. - W podniosłej atmosferze wzywano założycieli i przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, przedstawicieli politycznych, żołnierzy walczących, wojskowych i cywilnych, konspirantów, żołnierzy Armii Krajowej, walczących na partyzanckich szlakach.

Część artystyczną przygotowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego. Po niej złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze: od parlamentarzystów poseł Anny Paluch, senatora Jana Hamerskiego, samorządowców starosty Krzysztofa Fabera, od Światowego Związku Żołnierzy AK, koło Nowy Targ, Nowotarskiej Grupy Mieszkańców "PAMIĘĆ". Kwiaty i znicze złożyli też uczniowie szkół uczestniczący w uroczystości oraz mieszkańcy Nowego Targu.

Nie zabrakło także modlitwy, poprowadzonej przez ks. Zbigniewa Płachtę, proboszcza parafii p.w. św. Katarzyny, za poległych, wymordowanych i za Ojczyznę.

Na zakończenie głos zabrał prezes ŚZŻ AK, koło Nowy Targ Marcin Kania. Zwrócił uwagę, jak jest to ważna data dla przyszłych wydarzeń i postaw Polaków. Uczestnicy odśpiewali Modlitwy Armii Krajowej, a na zakończenie pod Pomnikiem Armii Krajowej uczniowie złożyli gałązki jodły z biało - czerwoną wstążeczką na grobach uczestników tamtych wydarzeń.

- Wszystkim którzy, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości na nowotarskim cmentarzu bardzo dziękujemy. Dziękujemy szczególnie niezawodnym mieszkańcom, którzy nigdy nie zapominają o tych którzy przelewali krew za Ojczyznę.

 Tutaj zdjęcia.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama