Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 23 Lis 2017 8am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Mimo barier – zaczarowani czytaniem

Reklama

Mimo barier – zaczarowani czytaniem

soswczytanie17

POWIAT NOWOTARSKI. Akcja, która uczniom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Nowym Targu niesie wielorakie korzyści – trwa już prawie dekadę. Rangę projektu „Zaczarowani czytaniem”, obejmującego wychowanków szkoły podstawowej i pierwszych klas gimnazjów – podnosi ministerialne dofinansowanie.

Co roku inny jest tytuł projektu, ale formy aktywności – podobne i cel ten sam. To przekonanie, że w świecie telewizji i gier komputerowych czytanie książek – również u wychowanków Ośrodka - potrafi rozwijać wyobrażenia, pojęcia, zasób słów, kojarzenie, dykcję i zdolność wyrażania myśli.

Co ważne – projekt jest długofalowy i systematyczny, bo działa przez cztery miesiące: od marca do maja. Wtedy wychowankowie dwa razy w tygodniu spotykają się, by głośno czytać wybrane utwory. Tym samym szkolne przedsięwzięcie wpisuje się w akcję „Cała Polska czyta dzieciom”. Ale to nie wszystko.

Dzięki pisanemu i czytanemu słowu pół setki wychowanków Ośrodka może zwiedzać nie tylko baśniowe krainy, ale też odbywać podróże w przeszłość. Projekt Specjalnego ośrodka był jednym ze 130 szczęśliwych, które zdobyły 8-tysieczne dofinansowanie ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Przy konkurencji naprawdę silnej, bo ubiegało się o pieniądze półtora tysiąca wnioskodawców. Finansuje go również Fundacja Na Rzecz Pomocy Niepełnosprawnym Wychowankom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, która zapewniała nagrody dla uczestników.

Z ministerialnym wsparciem ubiegłego roku rozczytani wychowankowie podróżowali to tajemniczej, podziemnej krainy Solilandii, spotykając zamieszkujące ją ludzkie i legendowe istoty. Tegoroczny temat „Szlak Orlich Gniazd w historii i legendzie”, przesądził, że celem dwudniowej wycieczki były Kraków i Ojców. Cztery konkursy organizowane w ramach tego projektu: recytatorski, czytelniczy, plastyczny i konkurs wiedzy - były inspiracją do utrwalania wrażeń i zdobytych wiadomości w twórczości własnej.

A finał projektu stał się już dla szkoły prawdziwym świętem. W trzech teatralnych odsłonach, w epokowych strojach i scenografii, wychowankowie przedstawiali legendy o smoku wawelskim i szewczyku Skubie, o wielkim sercu Królowej Jadwigi i dobrym władcy Kazimierzu Wielkim.

Co więcej – do uczestników projektu przyjechała z Krakowa autorka bajek, Ewa Stadtmüller, by poczytać im i opowiadać o legendach ze Szlaku Orlich Gniazd, ale też o poszukiwaniu legend na podhalańskich szlakach.

Nauczycielki i koordynatorki projektu: Halina Szewczyk, Anita Strama i Justyna Kamieniecka, mogą się cieszyć nie tylko z udanej akcji, ale też jej dalszych dobrodziejstw, czyli rozbudzenia przyjemności czytania, która pomaga w pokonywaniu barier i ograniczeń.

Zaczarowani czytaniem 2017

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama