Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 23 Lis 2017 8am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Święto w Zespole Szkół Św. Jadwigi Królowej

Reklama

Święto w Zespole Szkół Św. Jadwigi Królowej

IMG 2174 wynik

NOWY TARG. „Świętość i świeckość stanowią dwa rodzaje bycia-w-świecie, dwie sytuacje egzystencjalne, jakie człowiek ukształtował sobie z biegiem dziejów.” Ten cytat z dzieł Mircei Eliade wyjaśnia wagę tradycji – cyklicznej ceremonii rytuałów, poprzez które każda osoba oraz zbiorowość ludzka usiłuje dostąpić duchowego wyniesienia i transgresji.

I dlatego też społeczność naszej szkoły, ze sfery profanum wkraczając w sferę sacrum, zgodnie z wieloletnim zwyczajem, ponownie obchodziła 9 czerwca 2017 roku Święto Patronki – Św. Jadwigi Królowej. W tym roku jednakże uroczystość miała charakter wyjątkowy, albowiem zbiegła się w czasie z konsekracją kościoła i ołtarza świątyni p.w. Świętej Jadwigi Królowej, celebrowanej przez ks. abp Marka Jędraszewskiego, metropolitę krakowskiego.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą koncelebrowaną przez ks. Zbigniewa Plutę, ks. profesora Stanisława Gulaka oraz ks. Henryka Paśko. Wydarzeniem o szczególnym znaczeniu było honorowe pojawienie się, w celu spotkania z młodzieżą i udzielenia jej błogosławieństwa, biskupa Jana Stefana Szkodonia Wikariusza Generalnego Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego.

Po mszy wszyscy uczestniczy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi odbyli przemarsz ulicą Ludźmierską do budynku szkoły, gdzie miała miejsce uroczysta akademia. Dyrektor szkoły dr Beata Tarnowska powitała wszystkich zaproszonych gości, a w szczególności Pana Krzysztofa Fabera – Starostę Powiatu Nowotarskiego, Pana Grzegorza Watychę -Burmistrza Miasta Nowy Targ, Panią wizytator Dorotę Słońską - Halczak - przedstawicielkę Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu, Pana porucznika Włodzimierza Jarmułowicza - Prezesa Zarządu Powiatowego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych wraz z pocztem sztandarowym, Pana kapitana Jerzego Widejko - przedstawiciela Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Koło Nowy Targ, Panią Dorotę Wolską - przewodniczącą Rady Rodziców, sponsorów imprezy, emerytowanych nauczycieli i pracowników, grono pedagogiczne i uczniów naszego liceum.

W swoim przemówieniu dyrektor szkoły dr Beata Tarnowska opisała sylwetkę naszej Patronki szczególnie podkreślając współgranie estetyki z etyką, jako relacja charakteru i aparycji, w odniesieniu do jej szczególnych cnót, pozostających w harmonii z jej urodą, oraz wrażliwość na sprawy społeczne, a także odniosła się do postaci Świętej Jadwigi jako wzorca moralnego, kładąc emfazę na to, „iż każdy patron z założenia jest wzorem do naśladowania, autorytetem. Wybrany spośród wielu ma wskazywać swoim życiem na istotne dla danej społeczności szkolnej wartości. I tak też jest z naszą patronką. Jej życiowa postawa bliska jest naszym założeniom dydaktyczno-wychowawczym, opartym na uniwersalnych wartościach kulturowych i etycznych, trosce o drugiego człowieka, szacunku do nauki, samodzielności myślenia, pracowitości, skromności, wznoszenia się ponad wszelkimi podziałami, odważnego stawania w obronie słusznej sprawy.”

Pani dyrektor w nawiązaniu do systemu wartości jakiemu hołdowała Św. Jadwiga, a zwłaszcza jej pracowitości i jednocześnie powołując się na słowa jednej ze zwrotek Hymnu Szkoły, wymieniła również najbardziej spektakularne sukcesy uczniów oraz projekty i inicjatywy podjęte w bieżącym roku szkolnym, zwracając uwagę na duchową obecność patronki w działaniach naszego liceum.

 Katarzyna Piotrowicz z klasy IIIG otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów za najwyższe wyniki w nauce,
 Zuzanna Jędryka z klasy IIIE została laureatką Olimpiady Wiedzy o Mediach,
 Marcelina Januszek z klasy IID została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego,
 Filip Kot z klasy IIID uzyskał tytuł finalisty Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Olimpiady z Wiedzy o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową,
 Agnieszka Bryja z klasy IID została finalistą Ogólnopolskiego Konkursu na Felieton,
 Krzysztof Jarończyk z klasy IIA został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego o Kampanii Wrześniowej,
 Zuzanna Bryniarska i Marcelina Zygmund z klasy IID zostały wyróżnione przez publiczność podczas Ogólnopolskiej Konferencji "O Wolności i Prawach Człowieka" za referat pt. „Jerzy Bielecki i jego historia",
 Marcelina Januszek i Hubert Małysiak z klasy IID zostali posłami na XXIII Sejm Dzieci i Młodzieży, po zwycięstwie realizowanego przez nich projektu „Stanisława i Józef Papieżowie – lokalni bohaterowie” w Ogólnopolskim Konkursie organizowanym przez Kancelarię Sejmu RP, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Instytut Pamięci Narodowej,
 Film uczniów z klasy IID zajął I miejsce na międzynarodowym festiwalu filmowym w miejscowości Brescia we Włoszech,
 Uczniowie z klasy 1D zwyciężyli w konkursie organizowanym przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i w nagrodę wezmą udział w obradach Parlamentu Europejskiego w Strasburgu wraz z delegacjami młodzieży z pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej,
 Drużyna w składzie: Julia Pietroń (klasa 1a), Magdalena Wójciak (klasa 1c) oraz Mateusz Cichoń (klasa 1c) zajęła III miejsce w wojewódzkim etapie Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego,
 Drużyna dziewcząt w składzie: Natalia Homoncik, Jagoda Jaskierska, Kamila Kobylarczyk, Lidia Kowalczyk, Magdalena Kubowicz, Klaudia Stołowska, Anna Suwada i Zuzanna Zubek zajęła I miejsce w Rejonie i IV miejsce w województwie w koszykówce,
 Drużyna dziewcząt w składzie: Anna Kowalczyk, Natalia Łaś, Iwona Magdziak, Anna Pępek, Patrycja Pieronek, Izabela Pieróg, Katarzyna Solawa, Aneta Stoch, Klaudia Stołowa, Anna Suwada i Anita Wicher zajęła II miejsce w Rejonowej Licealiadzie w piłce siatkowej,
 Zuzanna Jakubowicz z klasy IIA zajęła I miejsce w XV Memoriale im. ks. prof. Józefa Tischnera w narciarstwie alpejskim,
 Marcelina Januszek została uczniem-kandydatem do nagrody starosty nowotarskiego

Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy rozwijając refleksje Pani dyrektor Beaty Tarnowskiej podkreślali w ciepłych słowach szczególne zasługi szkoły, nie tylko na polu dydaktycznym i edukacyjnym, ale także równie istotnym obszarze, jakim jest wychodzenie poza samo nauczanie, otwarcie na działania społeczne, charytatywne, burzenie stereotypów poprzez poznawanie zupełnie obcych kultur i kręgów cywilizacyjnych realizowane za sprawą licznych projektów współpracy z instytucjami społeczności lokalnej oraz szkołami zagranicznymi.

W trakcie uroczystości wręczono nagrody uczniom, którzy szczególnie zaangażowali się w przygotowanie publikacji poświęconej św. Jadwidze. oraz podsumowano wyniki sportowej rywalizacji w biegu przełajowym im. Św. Jadwigi Królowej. Wszystkim uhonorowanym wręczono cenne nagrody ufundowane przez sponsorów oraz medale. Nagrody za publikację wręczone przez panią Danutę Smółkę-Srokę otrzymali: Hubert Małysiak i Szymon Sarniak z klasy IID oraz Jacek Janik z klasy ID. Natomiast nagrody za dokonania sportowe wręczyła pani Agnieszka Rapacz, pani Dorota Wolska i pan Sławomir Kucharczyk. A oto pełna lista nagrodzonych: W klasach pierwszych w kategorii dziewcząt III miejsce zajęła Olga Kubińska, II miejsce zajęła Julia Biegun, I miejsce zajęła Agata Leśniowska. W kategorii chłopców III miejsce zajęli ex aequo Damian Jabłoński, Marcin Domagała i Tomasz Rutkowski, II miejsce zajął Jakub Chowaniec, I miejsce zajął Adrian Ropiak. W klasach drugich w kategorii dziewcząt III miejsce zajęła Zuzanna Zubek, II miejsce zajęła Dorota Rafacz, I miejsce zajęła Kornelia Marszalek. W kategorii chłopców III miejsce zajął Szymon Sarniak, II miejsce zajął Kacper Bobek, I miejsce zajął Łukasz Kamiński. W klasyfikacji ogólnej zwyciężyły natomiast następujące osoby: III miejsce w kategorii dziewcząt zajęła Zuzanna Zubek, a w kategorii chłopców zajął Szymon Sarniak. II miejsce zajęła Dorota Rafacz, a wśród chłopców Kacper Bobek. Najlepszą z dziewcząt okazała się Kornelia Marszalek, a najszybszym chłopcem Łukasz Kamiński. Ponadto, w zgodzie z coroczną tradycją, uczestnicy biegów przełajowych, którzy „zmieścili się” w określonym czasie, wzięli udział w losowaniu vouchera na kurs nauki jazdy kategorii B, ufundowany przez pana Michała Kalatę właściciela Ośrodka Szkolenia Kierowców — absolwenta naszej szkoły. Szczęśliwą osobą okazała się Anna Pępek z klasy IIF. Najlepszym biegaczom serdecznie gratulujemy znakomitej kondycji i pięknej sportowej postawy.
Na zakończenie obchodów święta widzowie zostali uraczeni profesjonalnie przygotowanym przez uczniów klasy II D, pod kierownictwem pani Danuty Smółki-Sroki, pani Urszuli Krauzowicz oraz pani Anny Komorowskiej, spektaklem, będącym wiązanką pieśni oraz tekstów skupionych wokół postaci św. Jadwigi Królowej. Prostota, umiar i bezpretensjonalność przedstawienia wzbudziła szczery aplauz i podziw całej zebranej widowni. Wyjątkowym przeżyciem było zwłaszcza zapadające w pamięć wykonanie utworów na akordeon przez Szymona Sarniaka.

Wspomnieć także należy, że goście mogli podziwiać na sali wystawę prac malarskich naszej absolwentki Dominiki Tomczewskiej – Iskrzyckiej, obecnie studentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Tutaj zdjęcia

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama