Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 23 Lis 2017 8am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Parkowcy, goprowcy i leśnicy w Podhalańskiej Uczelni

Reklama

Parkowcy, goprowcy i leśnicy w Podhalańskiej Uczelni

II spotkanie biznesowe 18
II spotkanie biznesowe 33
NOWY TARG. - Działając wspólnie wzmacniamy nasz głos  – powiedział ks. dr hab. Stanisław Gulak, rektor i prof. nadzw. Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, rozpoczynając spotkanie z dyrektorami parków narodowych, nadleśniczymi, naczelnikami Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z regionu i  kierownikiem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego z oddziału Stary Sącz. 
 
- Bądźmy razem – zaapelował w swoim wystąpieniu prof. dr hab. Zbigniew Witkowski oraz wskazał środowisko, przyrodę, edukację i naukę, jako przykładowe dziedziny współpracy.
 
Spotkanie zorganizowane w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu miało na celu uzgodnienie obszarów, kierunków i tematów współpracy. 
 
W trakcie dyskusji Mariusz Zaród, naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR i inż. Łukasz Smetana, sekretarz Grupy Krynickiej GOPR zarekomendowali między innymi zacieśnienie współpracy wykładowców i studentów kierunku studiów ratownictwo medyczne z ratownikami górskimi.
 
- Mam 300 km szlaków turystycznych w swoim obszarze odpowiedzialności  – powiedział mgr inż. Olaf Dobrowolski, nadleśniczy Nadleśnictwa Krościenko. Podkreślił, że badania dotyczące obciążenia lasów państwowych i prywatnych ruchem turystycznym są jednym z kierunków potencjalnej współpracy. 
 
Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowy Targ  mgr inż. Roman Latoń poszerzył ten kierunek potencjalnej współpracy o badania zbiorników retencyjnych i wypracowania rozwiązań dla boomu na ścieżki rowerowe, które często powstają w sposób niekontrolowany. 
 
Mgr inż. Filip Zięba, zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego wyeksponował rolę Uczelni jako jednostki, która może spinać badania naukowe prowadzone w regionie. 
 
Dr inż. Janusz Tomaszewski, dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego zwrócił uwagę na potrzebę inwentaryzacji budowli znajdujących się na terenie Parku oraz na konieczność odtworzenia małej architektury. 
 
Nowe spojrzenie dydaktyczne na ofertę edukacyjną Parku oraz monitoring i analiza ruchu turystycznego to  - według  dr Tomasza Pasierbka, dyrektora Babiogórskiego Parku Narodowego - działania wpisujące się w misję PPWSZ. 
 
Mgr inż. Iwona Wróbel zaprosiła studentów Podhalańskiej Uczelni do odbywania praktyk i staży w Pienińskim Parku Narodowym.
 
Ponadto uczestnicy spotkania zgodzili się co do konieczności wypracowania skutecznych rozwiązań w planowaniu przestrzennym, zapewnienia korytarzy ekologicznych dających schronienie i możliwość przemieszczania się zwierzyny oraz do podjęcia badań nad społecznymi uwarunkowaniami ochrony przyrody.
 
W ponad dwugodzinnej dyskusji uczestnicy nie wyczerpali tematów do wspólnych działań. 
 
Rektor ks. dr hab. Stanisław Gulak, prof. nadzw. zaprosił do wzajemnych konsultacji i przekuwania pomysłów w realne czyny i przedsięwzięcia.
 
Tekst: Mieczysław Karpiel
Zdjęcia: Małgorzata Kram
 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama