Podhale Region

Niedziela, 21 styczeń 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 21 Sty 2018 8am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Z Gór Skalistych – w polskie Tatry (z przystankiem w „Podhalance”)

Reklama

Z Gór Skalistych – w polskie Tatry (z przystankiem w „Podhalance”)

parkiusa17

COLORADO – NOWY TARG. Z bytności w Tatrzańskim Parku Narodowym przedstawicieli amerykańskiego Parku Narodowego Rocky Mountains w stanie Colorado, skorzystali studenci Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, przede wszystkim młodzie kształcącą się na kierunku „turystyka i rekreacja”.

W TPN-ie goście zza oceanu odnawiali trwająca już od dziesięciu lat umowę o Parkach Siostrzanych, a uczestniczyli w tym uroczystym akcie także przedstawiciele słowackiego TANAP-u. W „Podhalance” natomiast dwójka reprezentantów Rocky Mountains National Park In Colorado zaciekawiła studentów ilustrowanym zdjęciami godzinnym wykładem na temat organizacji ruchu turystycznego w parkach narodowych USA. Z tą porcją wiedzy i fantastycznych zdjęć przybyli do najwyżej w Polsce położonej uczelni dyrektor Rocky Mountains National Park Darla Sidles oraz Rich Fedorchak kierujący wydziałem Edukacji i Interpretacji.

W prowadzonym po angielsku wykładzie mówili oni o idei ochrony dziedzictwa przyrodniczego Stanów Zjednoczonych dla przyszłych pokoleń, także o zasadach jego udostępniania coraz liczniejszej rzeszy turystów. Turystów - w przeciwieństwie do odwiedzających polskie parki narodowe – w lwiej części zmotoryzowanych, ponieważ pokonują oni nieporównanie większe przestrzenie. Przypominali również historię swojego, istniejącego od 1915 r. Parku Rocky Mountains – jednego z 59 dziś parków narodowych w granicach USA i początki utworzonego w 1872 r. Parku Yellowstone z wulkanami, gejzerami, potęgą wodospadów – słynnego w świecie rezerwatu biosfery.

Zapierające dech w piersiach zdjęcia sekwojowego lasu, skalistych przełęczy, owiec gruborogich, mas wody lecących z potężnych wysokości – robiły duże wrażenie na słuchaczach. Goście mówili jednak i o sztuce zachowania równowagi między koniecznością chronienia naturalnych zasobów a udostępnianiem ich zwiedzających i korzystaniem z nich. Podawali ilość zwiedzających Góry Skaliste – rosnącą już do 5 milionów rocznie. Trawersy pnących się ku górze dróg w najtłumniejszych, letnich miesiącach, zatłoczeniem przypominały jednak „zakopiankę” po długich weekendach... Pokazywali nie tylko trasy samochodowe, ale też piesze, narciarskie i konne. Nie omieszkali również napomknąć, że nie wszyscy turyści – którzy tak kochają parki narodowe i tak chętnie umieszczają swoje zdjęcia wykonane na ich terenie w mediach społecznościowych - przestrzegają zasad obowiązujących w obszarze parku narodowego.

To, że goście z Colorado zawitali w progach Podhalańskiej Wyższej, było też następstwem styczniowej wizyty w uczelni konsula generalnego Stanów Zjednoczonych Waltera Braunohler’a. Pełnomocnik rektora ds. międzynarodowych, Zbigniew Włosowicz, deklarował, że uczelnia będzie chciała utrzymać kontakt z Parkiem Narodowym Gór Skalistych. Żeby regionalne suweniry przypominały jego reprezentantom o Nowym Targu – pani Darla dostała góralską chustę, a niestrudzony edukator Rich – góralski kapelusz. Studenci może wykazaliby większą aktywność w pytaniach – tym bardziej, że część z nich miała już okazję zwiedzać Stany z ich parkami - gdyby nie czas wykładu ograniczony do godziny. Ale kontakt najwyższej uczelni z Górami Skalistymi został zadzierzgnięty.

Goście z Rocky Mountains National Park

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama