Podhale Region

Niedziela, 21 styczeń 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 21 Sty 2018 8am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Historia i Edukacja Pamiętają o Katyniu i Smoleńsku w rabiańskiej gminie

Reklama

Pamiętają o Katyniu i Smoleńsku w rabiańskiej gminie

IMG 0175 wynik

GMINA RABA WYŻNA. Dzisiaj uroczyście uczczono 7 rocznicę katastrofy smoleńskiej w Szkole Podstawowej w Podsarniu, której patronami są Maria i Lech Kaczyńscy. Była okolicznościowa msza święta, zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą patronów szkoły, w której znajduje się urna z ziemią, przywieziona z cmentarza w Katyniu.

- Motywem przewodnim dzisiejszych obchodów stały się słowa Pana Prezydenta Profesora Lecha Aleksandra Kaczyńskiego: "Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje." – wyjaśniała dyrektor szkoły Danuta Siarka.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym. Tak uczczono pamięć Marii i Lecha Kaczyńskich oraz wszystkich tych, którzy towarzyszyli Parze Prezydenckiej w drodze do Katynia. Swoją modlitwą uczniowie i nauczyciele otoczyli również polskich żołnierzy, bestialsko pomordowanych na tej nieludzkiej, katyńskiej ziemi.

Po modlitwie w ich intencji złożyli kwiaty i zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą patronów szkoły, w której znajduje się urna z ziemią, przywieziona z cmentarza w Katyniu.

To tam też można było posłuchać Wiersz...

Jedzie kondukt żałobny ulicą Warszawy
Wita Go tłum uliczny posępnym milczeniem

Mgła smoleńska się snuje jakąś smugą krwawą
Brzmi werbel opuszczonej flagi bolesnym zdziwieniem

Pan Prezydent powrócił do swojego Miasta
Już nigdy nie przemówi, nie wyda orędzia

Chciał oddać pokłon prochom poległych w Katyniu
A sam poległ i już więcej nie złoży tam kwiatów

Ruszył pochód na Wawel
I stanął u stóp królów znów dumnym Narodem
I z podziwem na Polskę spojrzał cały świat

Żołnierze w rogatywkach ponieśli Jego trumnę
Głucho dudnił stukotem butów bruk

Przez Polskę którą On zawsze w sercu nosił dumnie
A Jego wielkich marzeń wysłucha sam Bóg

Następnie uroczystości były już w szkole. Najpierw przed tablicą patronów uczniowie oddali hołd Parze Prezydenckiej wspominając ich zasługi i podkreślając patriotyzm i oddanie dla ojczyzny.

- 10 kwietnia 2010 roku o godzinie 8.41 pod Smoleńskiem rozbił się rządowy samolot Tu – 154. W tej przerażającej katastrofie lotniczej zginęło wielu zasłużonych Polaków – wielkich patriotów, a wśród nich patroni Szkoły Podstawowej w Podsarniu - Maria i Lech Kaczyńscy. Para Prezydencka wraz z delegacją ministrów, posłów oraz dowódców sił zbrojnych udawała się wówczas na obchody 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej. Niestety, nie dolecieli do Katynia, nie oddali hołdu polskim oficerom zamordowanym przez Sowietów wiosną 1940 roku. 10 kwietnia 2010 roku - był to jeden z najtragiczniejszych dni w historii naszej ojczyzny – przypomniała uczniom dyrektor Danuta Siarka.

 Tutaj zdjęcia

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama