Podhale Region

Czwartek, 19 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Venuleta w Nowym Targu Nowotarscy kadeci – na opłatku „Rodziny Policyjnej 1939” w Krakowie

Reklama

Społeczeństwo

Nowotarscy kadeci – na opłatku „Rodziny Policyjnej 1939” w Krakowie

oplatekkrak18

NOWY TARG – KRAKÓW. Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939”, działająca przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie zrzesza członków rodzin policjantów pełniących służbę w latach II RP (to jest w okresie międzywojennym), policjantów przetrzymywanych przez NKWD w obozie w Ostaszkowie, którzy następnie byli mordowani strzałem w tył głowy w Kalininie oraz wrzucani do dołów wykopanych w ziemi w Miednoje. Stowarzyszenie to skupia także potomków tzw. granatowych policjantów, tj. tych, którzy pełnili służbę podczas II wojny światowej.

Kadeci z Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu podczas programowych zajęć szkolnych bardzo szczegółowo zapoznają się z historią formacji policyjnej, dlatego też, korzystając z zaproszenia przewodniczącej Stowarzyszenia, Pani Grażyny Tęczar, stawili się na zorganizowanym opłatku wigilijnym. Samo spotkanie rozpoczęło się złożeniem hołdu pamięci policjantów pomordowanych przez NKWD podczas II wojny światowej poprzez zapalenie zniczy przy obelisku znajdującym się na terenie KW Policji w Krakowie. Następnie wszyscy przeszli do przygotowanego pomieszczenia, gdzie wspólnie z zaproszonymi gośćmi, tj. dyrektorem Biura Historii i Tradycji KGP nadkom. Krzysztofem Musielakiem, którego kadeci mieli możliwość gościć u siebie w połowie grudnia 2017 roku, zastępcą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie mł. insp. Bogdanem Litrą, przedstawicielem Straży Granicznej majorem Tęczarem oraz przedstawicielem duchowieństwa - odmówiono modlitwę i zaśpiewano kolędy. Potem nastąpiły okolicznościowe przemówienia. Nasi kadeci zaprezentowali stworzony przez siebie film z rozmowy z Panią Izabellą Chróścicką o jej ojcu post. Stanisławie Ignatowiczu zamordowanym w Kalininie. Film ten spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem członków Stowarzyszenia. Jednak najważniejsze podczas tego spotkania były indywidualne rozmowy naszych kadetów z potomkami pomordowanych policjantów. Ta żywa lekcja historii z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych kadetów. Również bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zorganizowana wystawa dotycząca historii policji oraz funkcjonariusze ubrani w repliki mundurów policjantów okresu międzywojennego.

Opłatek Rodziny Policyjnej 1939

Fot. z archiwum Szkoły

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama