Podhale Region

Niedziela, 21 styczeń 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 21 Sty 2018 8am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Magazyn 12 lat od śmierci Świętego Jana Pawła II - związki Polskiego Papieża z Rabą Wyżną

Reklama

Społeczeństwo

12 lat od śmierci Świętego Jana Pawła II - związki Polskiego Papieża z Rabą Wyżną

Dsc02332

PODHALE. Dziś 12 rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Warto wrócić do wspomnień. Do tych chwil, gdy dziś Święty Polski Papież był tak blisko nas. Szczególne więzy łączyły go z różnymi miejscami Małopolski. Prócz rodzinnych Wadowic, czy Krakowa, takim miejsce była i Raba Wyżna, z której pochodził jego osobisty sekretarz - ks. kard. Stanisław Dziwisz.

To z pewnością dlatego na jej terenie jest tyle miejsc, gdzie można poczuć obecność Papieża. Jak bliska Świętemu Janowi Pawłowi II była ta gmina świadczy chociażby to, że pielgrzymując do Ojczyzny w 1997 i 2002 roku krążył nad nią długo helikopterem, aby z góry pobłogosławić i przywitać krajan swego sekretarza. Bardzo często do Watykanu pielgrzymowali i rabianie, którzy dzięki swemu rodakowi brali udział w prywatnych i niemal rodzinnych audiencjach.

Pierwsza z tych pielgrzymek wyruszyła na rowerach w 1980 roku dzięki zaproszeniu Papieża i osobistej gwarancji o powrocie młodych ks. Dziwisza... Ktokolwiek jechał do Rzymu zabierał ze sobą domowy chleb dla Ojca Świętego.

- Z tym chlebem specjalnie pieczonym, to była taka tradycja. Osobiście wypiekała go żona brata księdza Stanisława Dziwisza pani Helena – wspominał Edward Siarka, obecny poseł. A jak się okazuje chleb był tak wyjątkowy, że nawet po kilku tygodniach przechowywania był nadal smaczny. – Mógł leżeć i dwa miesiące – zapewniał Andrzej Dziwisz, bratanek księdza i teraz wójt Gminy.

Początki kontaktów wówczas jeszcze ks. kard. Karola Wojtyły z rodzinną gminą Jego sekretarza sięgają przynajmniej 1970 roku. Świadczą o tym osobiste wpisy ówczesnego kardynała w kronikach domowych sióstr Urszulanek w Rokicinach Podhalańskich i w złotej księdze klasztoru. Można się z nich dowiedzieć, że tylko w 1971 roku ksiądz kardynał aż pięciokrotnie odwiedził klasztor.

- Ojciec Święty Jan Paweł II, gdy był jeszcze kardynałem i wracał z wizytacji podhalańskich parafii do Krakowa, często wysiadał z samochodu na Piątkowej Górze wraz ze swym sekretarzem. Stamtąd modląc się i podziwiając przyrodę wędrowali razem szlakiem żółtym w dół w kierunku Raby Wyżnej tam, gdzie stoi teraz krzyż jubileuszowy lub w kierunku Rokicin Podhalańskich do klasztoru sióstr Urszulanek – wyjaśnia Andrzej Dziwisz. Spacer taki z reguły trwał dwie, trzy godziny. – Po nim udawali się do sióstr na obiad, gdzie już czekał na nich kierowca – mówił Edward Siarka.

Po raz ostatni klasztor Urszulanek przyszły Ojciec Święty nawiedził 13 czerwca 1977 roku przy okazji wizytacji kanonicznej parafii. Tego dnia wstąpił i do domu rodzinnego swego sekretarza. Teraz na nim jest przytwierdzona tablica upamiętniająca to wydarzenie z napisem: „Ten dom odwiedził 13 czerwca 1977 roku Arcybiskup Metropolita Krakowski Kardynał Karol Wojtyła obecny Papież Jan Paweł II”.

To nie były jedyne wspólne wyprawy przyszłego Papieża i Jego sekretarza w rabiańskiej okolicy. Miejsca ich pieszych wędrówek pełnych modlitwy wyznaczyli przed trzema laty krewni księdza arcybiskupa. Tak powstały szlaki piesze i rowerowe na terenie gminy. Większość z nich zaczyna się przy kościołku na Piątkowej Górze. Prowadzą zaś w miejsca związane z Janem Pawłem II, a w gminie jest ich wiele...

Nad Rabą Wyżną góruje np. 17 metrowy krzyż jubileuszowy, identycznego z tym na Giewoncie. Nie mogło być jednak inaczej, skoro ich rodak zostając biskupem, ten krzyż wpisał sobie w herbie. Krzyż postawiony został przez mieszkańców z okazji 2000 lat chrześcijaństwa i 1000-lecia krakowskiego kościoła.

Z kolei grupa zapaleńców począwszy od 1993 roku do 2000 roku budowała Dom Opiekuńczo – Lecznicy im. Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej, krzewicielki Bożego Miłosierdzia, by przekazać go na rzecz Caritasu.

Jest gimnazjum im. Ojca Świętego Jana Pawła II, którego budowę rozpoczęto poświęceniem placu budowy w Piotra i Pawła roku jubileuszowego. Nowoczesny obiekt powstał w dwa lata, dzięki wsparciu ks. arcybiskupa Stanisława Dziwisza i ogromniej pomocy finansowej wielu osób.

Teraz w jego wnętrzu znajduje się mnóstwo cennych pamiątek po Papieżu, podarowanych dla szkoły przez samego Ojca Świętego. Są wśród nich np.: portret Świętego Papieża, autorstwa artysty południowoamerykańskiego, biały polar, w którym chodził w góry, kopia klucza włodarstwa, którego oryginał jest w Watykanie.

Papież Święty Jan Paweł II wpisał się też w szkolną kronikę i pobłogosławił sztandar szkoły. Na jednej jego stronie jest portret Jana Pawła II, herby: papieski i gminy oraz Matka Boska Ludźmierska i krzyż jubileuszowy, dodatkowo słowa: „Musicie od siebie wymagać”, z drugiej: orzeł w wieńcu laurowym i napis anno domini 2002.

Kilka razy Święty Jan Paweł II spotkał się na bardzo osobistych audiencjach w swych prywatnych apartamentach z uczniami rabiańskiej szkoły. Podczas jednej z nich podkreślił, że poprzez wieloletnią posługę ks. Stanisława Dziwisza Raba Wyżna w jego sercu zajmuje szczególne miejsce.

W gimnazjum są również setki pięknych publikacji o Papieżu z osobistymi wpisami. Książki przekazał wprost z Watykanu ich właściciel ksiądz arcybiskup.

Z kolei na Rabskiej Górze przy szlaku można zobaczyć kamień - pomnik poświęcony 16 października 2000 roku. Upamiętnia on 22 rocznicę pontyfikatu Papieża. – W kaplicy domu zakonnego sióstr Franciszkanek przy drodze chyżniańskiej jest poświęcony przez Świętego Jana Pawła II kamień węgielny z Drzwi Świętych bazyliki Świętego Piotra – mówił Andrzej Dziwisz. Wśród ciekawostek na terenie Raby Wyżnej można też wymienić tzw. Watykan. Tak nazwano teren znajdujący się w pobliżu parafialnego kościoła im. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.

Choć pamiątek w gminie jest wiele to najcenniejsze dla rabian to wspomnienia ze spotkań najpierw z kardynałem, potem papieżem. – Pamiętam dokładnie ostatnią dwudniową wizytację kardynała w naszej parafii przed wyborem go na Stolicę Piotrową – wspomina Andrzej Dziwisz.

Bramę powitalną ustawiono wtedy już na granicy parafii w Rokicinach Podhalańskich. Tam kardynał przesiadł się ze swego samochodu do bryczki zaprzężonej w cztery białe konie otoczone banderią 60 górali. – Gdy był już Papieżem, te chwile u nas w Rabie Wyżnej zawsze mile wspominał – mówił Andrzej Dziwisz.

Sam ówczesny kardynał już po wizytacji zwrócił uwagę na gruntowną pracę duszpasterską rabiańskiego księdza proboszcza. – Owoce tego dobrze odczuwa się w parafii – pisał w swym sprawozdaniu. – Wizytacja parafii Raba Wyżna pozostanie długo w mej pamięci. Nie przestaję też polecać Duszpasterzy i Parafian Matce Najświętszej i św. Stanisławowi Patronowi Parafii. To dzięki Jego słowom zachęty podczas owej wizytacji, w niewielkiej Bielance stanął po latach kościół. Mieszkańcy obawiali się, że nie podołają przedsięwzięciu. On jednak powiedział: - Jeśli uwierzycie, to wybudujecie, bo wiara, modlitwa i praca potrafi góry przenosić...” Kamień węgielny pod kościół darował już jako Ojciec Święty Jan Paweł II. W 1981 roku ruszyły prace. Teraz w tej świątyni jest złoty papieski kielich. Kościół stanął też dzięki wsparciu „Watykanu” w Rokicinach Podhalańskich, w którym jest z kolei papieski ornat. Z końcem lat osiemdziesiątych po latach zabiegów powstała parafia.

– Przynoszę dla was wszystkich pozdrowienie i apostolskie błogosławieństwo Namiestnika Chrystusowego. W zeszłym roku pozdrowił was i pobłogosławił osobiście, gdy przelatywał helikopterem nad Rabą i Rokicinami. Wiele razy był tu z posługą duszpasterską, ale czasem i turystyczną, zwłaszcza na szlaku od Spytkowice poprzez Żeleźnicę i Wesołe do przełęczy sieniawskiej. Bywał też na Rabskiej Górze schodząc do Rokicin. Słusznie ksiądz proboszcz z Rokicin upamiętnił to w nowym pięknym kościele – mówił ks bp Stanisław Dziwisz podczas swej biskupiej mszy prymicyjnej w 1998 roku.

Rok wcześniej nad nowowybudowanym kościołem w Rokicinach przeleciał helikopterem Ojciec Święty. Ksiądz proboszcz Antoni Zuziak wspominał, że wówczas cała okolica miała cichą nadzieję, że Papież choćby na chwilę przy nim wyląduje. – Ucieszyliśmy się, że Ojciec Święty przeleciał nad Rabą, a potem Rokicinami helikopterem. Cenimy sobie bardzo ten gest.

Rabianie głęboko w sercach pielęgnują swe wspomnienia związane z osobistymi spotkaniami z Świętym Janem Pawłem II i to czego doświadczyli w Watykanie. W 2008 roku postawili pomnik Jana Pawła II i Jego osobistego sekretarza tuż przy gimlanzjum noszącym Jego imię. Jego autorem jest znakomity artysta rodem z Szaflar - Marek Szala, twórca m.in. ołtarza papieskiego spod Wielkiej Krokwi, czy pomnika Jana Pawła II w Księżówce, a i pierwszego na świecie relikwiarza Świętego Jana Pawła II, który jest na Montorella pod Rzymem.

Tekst i zdjęcia: BEATA SZKARADZIŃSKA

Tutaj zdjęcia z Watykanu z 2002 roku

Tutaj z odsłonięcia Pomnika JP II w Rabie Wyżnej w 2008 roku

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama