Podhale Region

Sobota, 21 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Magazyn

Reklama

Społeczeństwo

XXXXII Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych

JAN 2374Pod patronatem medialnym Podhale Region. RABKA-ZDRÓJ. Przez dwa dni w dziecięcym uzdrowisku rozbrzmiewały dziecięce głosy. Wyjątkowość tej imprezy - która w zamierzeniach jest niejako „młodszym bratem” Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich - polega bowiem właśnie na tym, że występują na niej wyłącznie dzieci. W tym roku na scenie muszli koncertowej wystąpiło 14 zespołów z 10 regionów etnograficznych.

21 lat temu Jan Paweł II wjechał koleją na Kasprowy Wierch

TATRY. Ogromne przeżycie duchowe, wzruszenie – tak do dziś pracow1 fot. Paweł Murzyn PKLnicy PKL wspominają niespodziewaną wizytę Ojca Świętego na Kasprowym Wierchu. Po odwiedzinach pozostał m.in. wpis w księdze pamiątkowej „Benedicite montes Dominum – Góry błogosławcie Pana”. Papież wjechał na szczyt 6 czerwca 1997 r.

Ostatni transport polskich elit do Katynia... - wspomnienia (aktualizacja)

SMOLEŃSK/KATYŃ. Dwa dni po powrocie ze Smoleńska i Katynia powstały wyjątkowe wspomnienia, wręcz rodzP1050828 wynikaj dokładnej kroniki opisującej te ważne w historii Polski wydarzenia. Spisał jej uczestnik tych zdarzeń poseł Edward Siarka. Zatytułował je wówczas– „MOJA DROGA DO KATYNIA...” Było to dokładnie 12 kwietnia 2010.

Wydano drukiem pamiętnik Marcelego Drohojowskiego

Z wielkim uważaniem pochylam się nad inicjatywą wydania drukiem pamiętnika Marcelego Drohojowpamiętnik Marcelego Drohojowskiego okładka wynikskiego (1817-1901), właściciela dominium czorsztyńskiego lub jak kto woli państwa, a jeszcze prościej własności ziemskiej.

Wtedy znowu zginęła elita państwa…

Dzisiaj już ósma rocznica katastrofy smoleńskiej. Jak było wówczas w Katyniu na miejscu podwójnej tragedii Polaków? O swych przeżyciach tuż po katastrofie dzielił się reprezentujący ziemię podhalańską poP1050819 wynikseł Edward Siarka.

Wymiar daru i tajemnicy... 13 maja 1981

GMINA RABA WYŻNA. Ks. kard. Stanisław Dziwisz koncelebrował mszę świętą podczas 101 Rocznicy Objawień Fatimskich w kościele parafialnym w Sieniawie. Głosił też kazanie, przypominając tragicW Sieniawie...zne wydarzenia z 13 maja 1981 roku w Rzymie, gdy to doszło do zamachu na ówczesnego papieża Jana Pawła II.

III Nowotarska Noc Sów – spojrzeć w oczy sowy i jastrzębia, poczuć wiew orlich skrzydeł

sowy180NOWY TARG. Romantyzm, moc niesamowitych wrażeń, a wszystko w aurze miłości do przyrody. Tak można podsumować III Nowotarską Noc Sów – imprezę po raz pierwszy dwudniową. Jej skrzydlatych bohaterów była szóstka, a ptaki razem ze swoimi sokolnikami przyjechały ze Śląska.

Zabytki z XVIII wieku tuż w pobliżu Zakopianki

GMINA RABA WYŻNA. W niewielkiej Sieniawie są aż dwa miejsca, które warto odwiedzić podczas długiego majowego weekend5dworeku. Tym bardziej, że to tędy często jada kierowcy chcący uniknąć korków na Zakopiance. W Sieniawie stoi na wzgórzu piękny szlachecki dworek, typowo Polski, tuż przy nim widać drewniany kościółek p.w. św. Antoniego. Oba obiekty pochodzą z XVIII wieku.

Misterium Męki Pańskiej na Spiszu

ŁAPSZE NIŻNE. Tradycyjnie w tej niewielkiej spiskiej wiosce przygotowano niezwykły dwudniowyDSC02495 wynik spektakl. Aktorzy amatorzy z niezwykłą starannością o szczegóły i prawdę historyczną i ewangeliczną przygotowali wydarzenie ostatnich dwóch dni życia Jezusa Chrystusa. To dlatego warto każdego roku te dwa wyjątkowe dni w życiu każdego chrześcijanina przeżyć właśnie na Spiszu.

Flisacy rozpoczęli sezon z wicepremier

PIENINY. Dzisiaj został inaugurowany już 186 sezon flisacki. Tym razem jednak w uroczystości, które jak co ro20180422 101751 wynikku, zorganizowało Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich udział brała wicepremier Beata Szydło wraz z podhalańskimi parlamentarzystami: poseł Anną Paluch, posłem Edwardem Siarką i senatorem Janem Hamerskim.

Wspomnienie Wielkanocy 1939 roku na kresach wschodnich

WIELKANOC. Była piękna wiosna 1939 roku. W majątku Podlipce, rodzinnym szlacheckiej ormiańskiej rodziny Torosiewiczów już od miesiąca trwały przygotowania do Wielkanocy. Kilka dni przed świętami siostra Felicja, urszulanka na stację kolejową we Lwowie odprowadziła 13-letnią wówczas Annę Beatę i jej starszą o cztery lata siostrę Jadwigę. PAnna Olszyńska, Fot. Beata Szkaradzińskaanienki Torosiewiczówne ciesząc się z powrotu z przyszkolnego internatu do domu, nie miały pojęcia, że to ich ostatnie wspólne święta.

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama