Podhale Region

Niedziela, 25 luty 2018

Ostatnia aktualizacjaSo, 24 Lut 2018 8pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Magazyn

Reklama

Społeczeństwo

Romana Dziobonia „Spotkania w drodze”. Jestem przyjacielem ludzi…

dziobspot18NOWY TARG. Z Wydawnictwa „Zachylina” prof. Anny Mlekodaj wyszła kolejna dopieszczona i wartościowa pozycja. To „Spotkania w drodze” Romana Dziobonia – klasyka podhalańskiej poezji, autora gawęd i wspomnieniowych książek, niestrudzonego wędrowca, miłośnika gór, zapalonego rowerzysty i narciarza. „Spotkania” są zbiorem wspomnień i opowieści o ludziach – zebranych podczas podróży przez życie.

Ks. Władysław Zązel obdarzony Baraniogórską Panienką

Niebywale sympatyczna uroczystość obdarowania ks. Władysława Zązla obrazem Baraniogórskiej Panienki odbyła się w siedzibie Polskiego Radia Katowice. Przewodnicy górscy z Górnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w ten właśnie sposób wypełnili niepisaną wolę Andrzeja Dziczkańca-001Bośkoca, który za swojego życia postanowił wykonać kopię obrazu i ofiarować ją ks. Władysławowi Zązlowi, co było też po latach życzeniem żony Olgi i córki Beaty. W uroczystości wręczania obrazu wziął udział prezes Polskiego Radia Katowice Piotr Ornowski i red. Anna Musialik-Chmiel.

Między dworem a wsią – seminarium w zubrzyckim skansenie

W 80. rocznicę przekazania Dworu Moniaków państwu polskiemu w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficzny006m w Zubrzycy Górnej odbyło się seminarium pn. „Między dworem a wsią – na styku kultury chłopskiej i szlacheckiej”, dodam że udane i na dobrym merytorycznym poziomie.

Flisacy z pielgrzymką na Krzeptówkach

ZAKOPANE. W stulecie objawień fatimskich - na IX doroczną pielgrzymkę - flisacy wraz z rodzinami udali się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Suma, czyli główna uroczysta msza w niedzielę koncelebrowana była przez ks. Wojciecha Jurkowskiego SAC – wicedyrektora Wspólnoty Pallotynów na Krzeptówkach, w towarzys014twie obu proboszczów ks. Marka Kądzielawy (Sromowce Niżne) i ks. Mieczysława Szlagi (Sromowce Wyżne). Kazanie głosił ks. Mieczysław Olech SAC. Podczas sumy śpiewał chór parafialno-flisacki ze Sromowiec Niżnych, na koniec mszy wykonano hymn flisacki, w tej ogromnej nawie kościoła, zabrzmiał podnośnie i przejmująco. Wspaniała chwila, nie do zapomnienia.

Baja zupełnie nie polityczna, św. Mikołaj na segway’u

bajm17NOWY TARG. Tego roku miało być bez aluzji, dwuznaczności, niebezpiecznych skojarzeń, mrugnięć okiem, personalnych wycieczek, politycznych konotacji. Po prostu bajka typu bajka – dla dzieci, a nie bardziej dla dorosłych, których często bardziej pasowałoby rózeczką, rózeczką... A że reżyser i autor scenariusza – krakowski aktor, kabareciarz, nieposkromiony lew sceny, Rafał Jędrzejczyk, lubi przygrzmieć rubasznie i z grubej rury – zamiast bajki, bajeczki, była Baja. „Baja na Mikołaja”.

Finał jubileuszu 700.lecia Sromowiec

Podsumowanie jubileuszu odbyło się w minioną sobotę w Hotelu Nad Przełomem w Sromowcach Niżny006ch. Program obchodów był naprawdę ambitny i bogaty, jak na tak stosunkowo małe miejscowości z niespełna 2400 mieszkańcami.

Pamięci ks. Władysława Pilarczyka - Syćko, co orawskie w Tobie było

ORAWA. Na spotkanie poświęcone pamięci ks. Władysława Pilarczyka do Kiczor – 1 grudnia 2017 r. - zapraszał wójt Gminy Lipnica Wielka Bogusław Jerzy Jazowski. Clou tego wieczoru była promocja książki zatytuło010wanej „Orawa księdza Władysława Pilarczyka”.

Janusz Radgowski - pomaga dzieciom

NOWY TARG. Janusz Radgowski, nie ma jednej nogi i przeszczepioną nerkę, silnie też niedoDSC07388widzi, a mimo to, że sam jest na wózku inwalidzkim dokonuje tego, czego nie byłby zdolny nawet człowiek w pełni sprawny bez przygotowania i takiej wielkiej woli walki.

Kapliczka nad Łapszanką odnowiona!

SPISZ. W kapliczkę nad Łapszanką (943 m n.p.m.) - 23 maja 2017 r. - podczas burzy uderzył piorun siejąc zniszczenie w gontowym pokryciu dachu i unicestwiając jeden z obrazów, drugi uszkadzając, o czym pisaliśmy w Po001dhalu Region [Piorun uderzył w kultową kapliczkę nad Łapszanką, www.podhaleregion.pl, 30 05 2017].

Rysunki rodem z Pienin

PIENINY. Stanisław Górecki szkicował i kreślił na niewielkich kartkach bristolu, pociągała go prostota środków i surowość czarnej kreski, którą znajdował w widokach górskich zimowego krajobrazu. Jego wyrażanie stanu emocjonalnego za pomocGórecki rysunki okładkaą piórka, rapidografu, ołówka i pędzla odbywało się tak jakby mówił, pisał czy śpiewał.

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama