Podhale Region

Piątek, 14 grudzień 2018

Ostatnia aktualizacjaCz, 13 Gru 2018 9pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia VI Pielgrzymka do Gaździny Podhala. Amazonki – niewiasty walczące

Reklama

Społeczeństwo

VI Pielgrzymka do Gaździny Podhala. Amazonki – niewiasty walczące

Amazonki18

LUDŹMIERZ. Z roku na rok większe, bo tym razem już blisko 200-osobowe grono Amazonek z południowej Polski i ze Słowacji, szósty raz zawitało w ludźmierskim Sanktuarium. Te doroczne pielgrzymki do Gaździny Podhala są pełne modlitewnych próśb i dziękczynień. Spotkania to zarazem okazja do rozmów o problemach środowiska i do planowania akcji profilaktycznych.

Amazonki są bowiem strukturą bardzo dobrze zorganizowaną – nie tylko do wspierania koleżanek, które dotknął rak piersi, ale też do prowadzenia z wielkim poświęceniem, kompetencją i zapałem akcji profilaktycznych. Przykładem świecą tu inicjatorki i gospodynie Pielgrzymki - Podhalańskie Amazonki, zrzeszające panie z Nowego Targu, Zakopanego, Rabki, Spisza i Orawy. Podczas VI Pielgrzymki, wyróżniały je, jak zwykle, regionalne stroje. Z mocną tarnowską grupą przyjechały dwie Amazonki śpiewające, z akordeonem.

Pielgrzymujące do Ludźmierza kobiety reprezentowały ośrodki tak prężne jak Kraków – siedzibę Unii Małopolskiej, Tarnów, Nowy Sącz. Przybyły też z Oświęcimia, Brzeszcz i – kolejny raz – ze słowackiego Popradu. Wielu z nich towarzyszyły bliskie osoby, nie brakło też cichych sympatyków ruchu.

Grupę Amazonek podejmował w Sanktuarium ks. kustosz Jerzy Filek, który głosił też homilię podczas uroczystej, przedpołudniowej Mszy św. Mówiąc o trudnym doświadczeniu diagnozy i lęku o życie; o powodowanych przez chorobę zakłóceniach w życiu domowym i w pracy; o kolejnych etapach terapii – stawiał pielgrzymującym przed oczy osobę cierpiącego św. Jana Pawła II i przekonywał, jak ważne jest powiedzenie Bogu „Tak”, by zachować w swoim sercu radość, miłość, nadzieję.

W darach ołtarza Amazonki niosły kwiaty, chleb, winogrona i wotum w postaci srebrnego serca. Odczytany został akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Podhala, na koniec zabrzmiał Hymn Amazonek.

Po Mszy św. pielgrzymująca grupa pod przewodem mocno zaangażowanej w ruch s. Danuty Lipińskiej – „anioła opiekuńczego” środowiska – ruszyła z bazyliki pod pomnik Św. Jana Pawła II w Ogrodzie Różańcowym. Towarzyszyli jej – jak co roku – radna powiatowa Grażyna Tylka, wicestarosta Władysław Tylka i radny Sejmiku Województwa Stanisław Barnaś. Pod pomnikiem modlił się razem z nimi ks. kustosz. Amazonki składały kwiaty i znicze, śpiewały „Barkę”. Krąg trzymających się za ręce osób okolił potężną figurę klęczącego Papieża. Podhalańskie Amazonki dziękowały przyjezdnym koleżankom za udział w pielgrzymce, a radnej, radnemu i powiatowym władzom – za pomoc i wsparcie. Uczestniczki pielgrzymki z kolei wyrażały wielką wdzięczność za gościnę, możliwość wspólnej modlitwy i wspaniały klimat spotkania. Zaproszone przez ks. kustosza do nowego miejsca cichej modlitwy – Kaplicy Papieskiej otwartej niedawno w przestrzeni pod ołtarzem polowym – Amazonki powędrowały i tam. Robiły sobie pamiątkowe zdjęcia na stopniach ołtarza, a pielgrzymka zakończyła się – co też należy do tradycji tych zlotów – wspólnym obiadem.

Warto wspomnieć, że od jesieni ruszą na terenie powiatu nowotarskiego profilaktyczne badania USG dla młodszych kobiet, od 25. roku życia. W ten projekt zaangażowało się 7 gmin, które ufundowały diagnostykę umożliwiającą wczesne wykrycie nowotworowych zmian. Całe środowisko Amazonek walczy natomiast o realizację unijnej dyrektywy, która stanowi, że 500 tysiącom mieszkańców ma służyć jedna certyfikowana, wysokospecjalistyczna placówka spod znaku United Breast Cancer. Ta sieć gwarantuje bardzo profesjonalną obsługę medyczną i w razie potrzeby – zabieg w nieprzekraczalnym terminie do 5 tygodni od zdiagnozowania. Dla naszej części Polski dwa takie ośrodki działają w Krakowie.

Bursztynowe Łuki Przyjaciela Amazonek, w dowód wdzięczności za pomoc i starania, zostały tego roku przyznane dwojgu radnym różnych szczebli samorządu: Grażynie Tylce i Stanisławowi Barnasiowi.

Fot. Anna Szopińska

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama