Podhale Region

Czwartek, 19 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Nie szukaj znaków – ruszaj w Orszaku! Pierwszy raz w Mieście

Reklama

Społeczeństwo

Nie szukaj znaków – ruszaj w Orszaku! Pierwszy raz w Mieście

orsz3kroli180
orsz3kroli182
orsz3kroli181

NOWY TARG. Jako dziesiąty w Polce i pierwszy w Nowym Targu – Orszak Trzech Króli przeszedł z Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa na rynek. Był to tłum, w którym – oprócz księży, ministrantów, scholi oraz innych parafialnych grup z „nowego” i „starego” kościoła - prym wiodła góralska gromada „Małych Śwarnych” i członków Związku Podhalan.

Orszak z barwnymi sztandarami, pod znakiem Trzech Króli, wyruszył po zakończeniu południowej Mszy św., po odczytaniu fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza, przy akompaniamencie radosnych okrzyków: „Bóg jest dla wszystkich – wysokich i niskich”, „Nie szukaj znaków – ruszaj w Orszaku!”. Najbardziej efektownymi jego elementami były banderia konna (zamiast wielbłądziej) z Kacprem, Melchiorem, Baltazarem w purpurowych szatach i koronach oraz zaprzężone w kucyki góralskie „półkoski”. W „półkoskach” jechała Matka Boska żywym Dzieciątkiem, u jej boku kroczył Św. Józef, za nimi podążała gromada małych górali – z całą jasełkową grupą - kolędując z zapałem.

Do uczestników Orszaku, którzy wysypali się z kościoła, dołączali ludzi czekający na ulicy, przystrojeni w papierowe korony. Przy pełnym słońcu Orszak zawędrował na rynek, kierując się do ustawionej z boku ratusza, krytej słomą szopki. Przed nią odbył się ceremonialny pokłon Trzech Króli, ze złożeniem darów - dla przypomnienia, że w osobach Trzech Mędrców cały świat pogański oddał hołd objawionemu w ludzkim ciele Jezusowi i ze zbawienie przyszło wszystkich, nie tylko do Narodu Wybranego.

Pośrodku miasta słowo do idących w Orszaku rzekł i burmistrz Grzegorz Watycha, zachęcając, byśmy – jak Trzej Królowie szli za światłem gwiazdy – szli za dobrem, każdego dnia życia dokonując wyborów.

W ramach akcji „Mędrcy dla Wschodu” wolontariusze zbierali datki na rzecz polskich szkół na Ukrainie. Styczniowe słońce sprzyjało pozostaniu na rynku, gdzie trwały jeszcze gry i konkursy.

Debiut Orszaku był tłumny, efektowny i radosny.

Pierwszy Orszak

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama