Podhale Region

Niedziela, 18 marzec 2018

Ostatnia aktualizacjaPn, 19 Mar 2018 4am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Zwyciężymy z różańcem w ręki - Uroczystość Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu (aktualizacja)

Reklama

Społeczeństwo

Zwyciężymy z różańcem w ręki - Uroczystość Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu (aktualizacja)

DSC06442

LUDŹMIERZ. Tysiące pielgrzymów i to nie tylko z całego Podhala, ale i z innych rejonów Polski oraz ze Słowacji i Ameryki wzięło udział we wczorajszym odpuście Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej Królowej Podhala. Uroczystą sumę z udziałem licznych pocztów sztandarowych: Związku Podhalan, OSP, a nawet górników oraz żołnierzy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie koncelebrował abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Doroczne święto Matki Boskiej Zielnej, największe na Podhalu poprzedziły rekolekcje. Natomiast po sumie i każdej mszy świętej tradycyjnie zostały poświecone zioła.

Kaplicę św. Jana Pawła II pod ołtarzem polowym, przy którym 20 lat temu modlił się ludźmierski Pielgrzym tuż przed sumą poświecił ks. arcybiskup Marek Jędraszewski. Był to nie tylko piękny, ale i bardzo ważny moment tegorocznego odpustu roku jubileuszu przypominający mocny związek z sanktuarium Maryjnym najpierw biskupa, a potem kardynała Karola Wojtyły, późniejszego papieża św. Jana Pawła II Wielkiego. - Dziękujemy Bogu za nową przestrzeń w naszym sanktuarium i za wszystkich wykonawców i ofiarodawców tego miejsca - mówił ks. proboszcz Jerzy Filek, kustosz sanktuarium. Tutaj pisaliśmy o remoncie kaplicy i ołtarza.

Jako jednak, że była to pierwsza oficjalna wizyta w ludźmierskim sanktuarium abpa Marka Jędraszewskiego, jako metropolity, był on nie tylko wieziony od granicy Ludźmierza dorożką w asyście banderii konnej, ale i sam długo witał się z wiernymi idąc w procesji do ołtarza polowego na którym została tradycyjnie odprawiono Eucharystia. Z kolei po mszy świętej była uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem.

Mszę święta odpustową w asyście licznych księży związanych z sanktuarium, w tym i zza Wielkiej Wody, a także proboszczów podhalańskich parafii oraz ks. dr hab. Stanisława Gulaka, rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu oraz ks. dr hab. Władysława Zarębczana, rodem z Gronkowa, pomysłodawcy Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie, proboszcza parafii Borgio Pineto we Włoszech.

- Jest to szczególne święto, szczególnego spotkania nieba z ziemią poprzez miłość – mówił ks. abp Marek Jędraszewski. - Maryja uczy nas miłości do Chrystusa, do drugiego człowieka. Arcybiskup mówił o słuchaniu przez Maryję natchnień Bożych, to dzięki jej fiat pośród nas jest Prawdziwy Syn Boży Emanuel. Mówił, że Maryja urzeka w tym, że słowo Boże zachowała głęboko w swym sercu.

Podkreślił też, że miłość matki do syna pojawia się w życiu Maryi wiele razy, raz są to chwile pełne radości, innym razem pełne bólu. Tak, jak choćby pod krzyżem, gdy jej serce jest rozerwane, pełne żalu. Wyjaśnia też, dlaczego w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do nieba, świeci się zioła i kwiaty. To bowiem, gdy została zabrana do nieba, w jej pustym grobie został zapach kwiatów.

Podkreślił rolę św. Jana Pawła II i jego kult dla Maryi. Wspominał orędzie Fatimy, gdy to Maryja wzywała do modlitwy, do różańca. Niestety Europa nie posłuchała. W 1920 roku ruszyli na nią bolszewicy, ideologia ateizmu, bez Boga. Wówczas cała Polska padła na kolana. Przyjęła orędzie Fatimy. Urządzano procesje błagalno – pokutne. Trwała nieustanna nowenna. O tym co stało się w Polsce 8 września 1920 roku mówił papież Benedykt XV. Podkreślił, że nigdy nie miał wątpliwości, że Maryja pomoże Polsce. – Bóg pokazał, że jest wśród swego ludu.

Ks. arcybiskup Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, ze teraz jest kolejna szalona ideologia Gender.  - Ta ideologia Gender, gdy możesz być mężczyzną lub kobietą, promuje tzw. związki partnerskie, związki homoseksualne. To jest nowa szaleńcza doktryna, która nas zalewa, zalewa współczesny świat – mówił ks. arcybiskup i podkreślił, że ta ideologia podkopuje naszą kulturę, tradycję chrześcijańską, uderza w nasz kraj. – Możemy zwyciężyć, tylko w imię Maryi, z różańcem w ręku.

Święto Wniebowstąpienia uświetnili jak zawsze żołnierze 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, chór Magnificat, kapela „Podhalanie”, orkiestra dęta z Mszany Dolnej. Były poczty sztandarowe OSP i ZP. Liczne dary ołtarza przynieśli wierni. Metropolita otrzymał m. in. kosz z kwiatami, spinkę góralską, książkę z kazaniami kard. Karola Wojtyły wygłoszonymi w Ludźmierzu pod redakcją Marka Fryźlewicza.
Byli liczni parlamentarzyści, a w tym z ziemi podhalańskiej posłanka Anna Paluch i poseł Edward Siarka oraz senator Jan Hamerski, byli radni wojewódzcy, a wśród nich Marek Wierzba, burmistrzowie i wójtowie.

Poranną mszę św. koncelebrowali złoci jubilaci: ks. Władysław Zązel rodem z Dębna i ks. Andrzej Tylka z Rogoźnika. Głównym celebransem był ks. prałat Jan Kabziński, kustosz Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Łagiewnikach. 

Tutaj ogromna galeria zdjęć z uroczystości

A tutaj duża galeria zdjęć - fot. Jan Ciepliński

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama