Podhale Region

Poniedziałek, 21 sierpień 2017

Ostatnia aktualizacjaPn, 21 Sie 2017 1pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Upamiętniono rocznice budowy i ocalenia schroniska

Reklama

Społeczeństwo

Upamiętniono rocznice budowy i ocalenia schroniska

DSC 2565

LUBOŃ WIELKI. Tłumy zgromadziły się pod schroniskiem na uroczystej mszy świętej u stop Matki Bożej Lubońskiej. Została ona odprawiona z okazji 86 rocznicy powstania budynku oraz ocalnia go z pożogi II Wojny Światowej.

W uroczystości udział wzięli zarówno rabczanie, jak i turyści z okolic Stawili się oczywiście zarówno przedstawiciele PTTK, jak i goprowcy. Po uroczystościach nie zabrakło i wspólnego turystycznego posiłku i występu orkiestry dętej.

Schronisko na Luboniu Wielkim powstało w latach 1929-1931. Zostało ono wzniesione przez oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Uroczyście oddano je do użytku 9 sierpnia 1931. Końcem okupacji nad schroniskiem zawiła groźba zniszczenia. Nie doszło do tego dzięki ówczesnej dzierżawczyni Karolinie Kaleciakowej.

Udało jej się przekonać komendanta jednostki likwidacyjnej do pozostawienia obiektu. Warto dodać, że na nic zdały się i usiłowania zniszczenia schroniska pociskami zapalającymi. Te działania nie przyniosły okupantowi pożądanego efektu... To na pamiątkę tamtych wydarzeń w każdą ostatnią niedzielę lipca przy schronisku odprawiane są msze święte z udziałem turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości.

Schronisko na Luboniu jest jedynym w Beskidzie Wyspowym.

Zdjęcia Jan Ciepliński tutaj zdjęcia

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama