Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 23 Lis 2017 8am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Religia Zawierzenie Sercu Maryi - Róże Różańcowe w Ludźmierzu

Reklama

Społeczeństwo

Zawierzenie Sercu Maryi - Róże Różańcowe w Ludźmierzu

DSC05769

LUDŹMIERZ. Róże Różańcowe, ok. tysiąc osób, z archidiecezji krakowskiej spotkały się w sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala. Była uroczysta msza święta koncelebrowana przez 12 kapłanów pod przewodnictwem ks. prof. Stanisława Szczepańca, moderatora diecezjalnego Róż Różańcowych. Był wspólny różaniec, świadectwa, konferencja i przedstawienie w wykonaniu najmłodszych uczestników.

20 lat temu był tu wyjątkowy pielgrzym – przypominał uczestnikom zgromadzenia postać św. Jana Pawła II ks. proboszcz Jerzy Fiłek, kustosz sanktuarium. Podkreślił, że nie byłoby tu pielgrzymów, gdyby nie modlił się on w Ludźmierzu przed 20 laty na różańcu. Dodał, że pozostawił tu pamiątkę. – Dał nam różaniec.

Kustosz zacytował słowa św. Jana Pawła II, który o sanktuarium mówił, że przychodzili do niego os wieków górale, aby uczyć się Maryi, wybierając tak szkołę najlepszą. (...) - Rytm różańcowych pacierzy odmierza czas na tej podhalańskiej, krakowskiej, polskiej ziemi.

Ks. kustosz podkreślił, że w Ludźmierzu żyje się w rytmie różańca. To tu w każdą pierwszą sobotę miesiąca, rozważane są wszystkie cztery części różańca, a dwa razy do roku przez 7 dni po 24 godziny na dobę trwa modlitwa podczas Jerycha różańcowego.

Dzieci z Krauszowa dla uczestników przypomniały objawienia Fatimskie oraz wielką rolę różańca świętego.

Z kolei o zawierzeniu Maryi, Jej Niepokalanemu Sercu, swego życia, rodziny mówił podczas konferencji o. Mirosław Kopczewski z Niepokalanowa.

Wyjaśniał, że niejako pierwszego zawierzenia dokonał sam Pan Jezus na krzyżu w momencie, gdy do ucznia powiedział oto Matka twoja. Przypomniał, że przed stu laty w Fatimie o zawierzenie świata i Rosji trójkę dzieci prosiła sama Maria Matka Boża.Podkreślił, że chyba najpełniej uczynił to św. Jana Paweł II 25 marca 1084 roku, gdy jednocześnie z nim słowacki bp Paweł Hnilica na Kremlu zawierzył Rosję.

Tłumaczył, ze zawierzenie jest oddaniem całego siebie Maryi i tego wszystkiego, co jest nasze, a więc sił, zdolności, czasu, wieczności. Zawierzenie to niejako zanurzenie się w Maryi.

Z kolei w swym kazaniu o. Mirosław nawiązał do słów Totus Tuus, cały twój, które to motto było mottem św. Jana Pawła II. Podkreślił, że w sercu Maryi mieszka sam Bóg, że jest to twierdza nie do zdobycia dla złego ducha. Gdy my zawierzamy się Maryi chcemy zamieszkać w tym Jej Niepokalanym Sercu.

O. Mirosław opowiedział też historię pewnego człowieka, który męczony przez złe duchy, chciał, aby Jezus Chrystus u niego zamieszkał. Zły duch dopiero przestał go nękać, gdy zaprosił Jesusa, do całego swego życia, wszystkich jego stref, zakamarków. Gdy zaufał Jezusowi całkowicie, bezwarunkowo.

Poruszające było świadectwo Andrzeja z Zielonej Góry, któremu pozwolenie na dzielenie się swym świadectwem i propagowanie modlitwy różańcowej dał mu biskup. Podkreślił on, że zaznał dosłownie piekła na ziemi. Nocą widział demony, chciał wręcz zabić swą żonę, odebrać sobie życie. W końcu po 30 latach trafił z pomocą kolegi do spowiedzi. W konfesjonale poczuł, jak staje się wolny. – Poczułem, jakby ktoś zrzucił ze mnie tony gruzu. Wtedy już miał w ręce krzyż i różaniec i widziałem, że z pomocą Boga mogę wszystko – mówił Andrzej. Wspominał, że zły duch nie dawał za wygraną, ale różaniec pomógł. Zdarzały się cuda, jak choćby taki, że wyszedł cały z poważnego wypadku.

Na zakończenie był wspólny różaniec w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym. Były rozważane tajemnice radosne. Pomimo deszczu i zimna pielgrzymi modlili się dając tak świadectwo swej wiary i zawierzenia się poprzez św. Jana Pawła II Niepokalanemu Sercu Maryi.

Do Ludźmierza przyjechali przedstawiciele licznych parafii archidiecezji. Przybyli m.in. z Krakowa z Łagiewnik, Prokocimia, Dębnik, a także z Piekielnika, Kluszkowiec, Krośnicy, Sidziny, Niegowici, Zębu, Myślachowic, Wieliczki-Krzyszkowic, Frydmana, Harklowej, Szlembarku, Zembrzyc, Łapanowa, Łapsz Wyżnych, Podłęża, a nawet przybył jeden z księży z Wrocławia.

 Tutaj zdjęcia

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama