Podhale Region

Poniedziałek, 21 sierpień 2017

Ostatnia aktualizacjaPn, 21 Sie 2017 1pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Wypoczynek i turystyka Bryza z fontann – sanitarnie niebezpieczna

Reklama

Społeczeństwo

Bryza z fontann – sanitarnie niebezpieczna

fontan17

NOWY TARG. Przeżywamy prawdopodobnie apogeum letnich upałów. Każdy pragnie ochłody, a jaką frajdę zabawy w wodzie sprawiają dzieciakom – wiedzą wszyscy. Dlatego przybywających na płytę rynku tak cieszą bryzgi fontanny i zraszacz. Tymczasem bliższy kontakt z fontannami – zwłaszcza mającymi obieg zamknięty, oznacza niebezpieczeństwo groźnych zachorowań.

- Rodzice nie zdają sobie sprawy, że pozwalając dzieciom na pluskanie się w fontannach – narażają je na choroby – mówi Jolanta Bakalarz, Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny. – Sanepid zakazuje kąpieli i brodzenia w fontannach, ponieważ woda wydaje się krystaliczna, a wcale taka nie jest. Skutkiem kontaktu z nią może być nie tylko wysypka, ale też salmonelloza, gronkowiec. Bytuje w fontannach również legionella.

Na terenie powiatu nowotarskiego działa 10 fontann: 2 w Nowym Targu, 3 w Szczawnicy, 3 w Rabce i 1 w Maniowach. Z tej liczby 8 pracuje w obiegu zamkniętym, co oznacza oszczędność wody, ale zarazem gorszy stan bakteriologiczny. Pół biedy – zraszacz, który czerpie prosto z hydrantu. Tylko w Rabce woda w fontannach jest chlorowana. Oprócz wymienionych wyżej bakterii, do fontannowej wody dostają się także zwierzęce odchody, niosąc niebezpieczeństwo pasożytów.

To wystarczy, żeby przemówić do wyobraźni rodziców, bo u dzieci pęd do wody jest przemożny. Na nowotarskim rynku, gdzie przy fontannie umieszczono tabliczkę z zakazem pluskania, w kolorowe bryzgi mimo tego ochoczo wjeżdża dzieciarnia na rowerkach, urządzając sobie slalom między strugami i wnosząc na oponach wszystko, co w nich utkwiło. Nocą fontanna często służy za urządzenie chłodzące rozbawionej klienteli przyrynkowych lokali. Kto taki śmigus-dyngus przeżyje bez większych konsekwencji zdrowotnych – może mówić o supernormie odporności...

Pluskanie - na własne ryzyko...

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama