Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 23 Lis 2017 8am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Wypoczynek i turystyka Obchody 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego na Kasprowym Wierchu

Reklama

Społeczeństwo

Obchody 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego na Kasprowym Wierchu

PKL obchody 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego na Kasprowym Wierchu 06.06.2017 P.Murzyn
PKL obchody 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego na Kasprowym Wierchu 1 06.06.2017 Ł.Chmielowski
PKL Prezes Polskich Kolei Linowych podczas obchodów 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego na Kasprowym Wierchu 06.06.2017 P.Murzyn
PKL Obchody 20. rocznicy wizyty Ojca Świętego na Kasprowym Wierchu 2 06.06.2017 Ł.Chmielowski

ZAKOPANE. Reprezentanci Episkopatu i podhalańscy duchowni, pracownicy Polskich Kolei Linowych, mieszkańcy Zakopanego oraz turyści wzięli udział w wyjątkowych obchodach upamiętniających wizytę Ojca Świętego na Kasprowym Wierchu. Odwiedzający mogli m.in. obejrzeć pamiątkowe zdjęcia i film poświęcony Janowi Pawłowi II oraz posłuchać wspomnień tych, którym udało się spotkać z Papieżem.

6 czerwca 1997 r. Jan Paweł II wjechał koleją linową na szczyt Kasprowego Wierchu. W księdze pamiątkowej napisał wówczas „Benedicite montes Dominum – Góry błogosławcie Pana”. Dokładnie 20 lat od tego wydarzenia, Polskie Koleje Linowe zorganizowały obchody upamiętniające wizytę Ojca Świętego.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9:30. Na szczycie Kasprowego Wierchu przygotowano wyjątkową wystawę eksponatów i pamiątek po Janie Pawle II oraz galerię zdjęć upamiętniających wizytę Ojca Świętego.

- Przygotowaliśmy ekspozycję ze sprzętem narciarskim Jana Pawła II. Prezentujemy w niej m.in. papieskie narty z herbem Watykanu, na których jeździł Ojciec Święty. W budynku górnej stacji kolei wyświetlono również film pt. „Jan Paweł II w Tatrach – wybrane wspomnienia”. Prezentacja filmu poprzedzona została rozmową Wojciecha Szatkowskiego z Muzeum Tatrzańskiego z pracownikami Polskich Kolei Linowych, którzy 20 lat temu byli świadkami wizyty Jana Pawła II na Kasprowym Wierchu. Dzielili się oni emocjonującymi wspomnieniami, które pozostaną na zawsze w ich pamięci – mówi Łukasz Chmielowski z Polskich Kolei Linowych.

Pamiętał o prostym człowieku

- Dla mnie to było ogromne przeżycie duchowe – mówi Barbara Stanisławska z Polskich Kolei Linowych. – Nie byliśmy pewni, czy Jan Paweł II odwiedzi Kasprowy Wierch, mimo to głęboko wierzyłam w to, że się pojawi. Zachęciłam nawet siostrę i córkę, aby tego dnia wybrały się na Kasprowy. Kiedy Ojciec Święty przyjechał, byłam na dolnej stacji w Kuźnicach. Przywitał się ze mną, rozejrzał i zapytał o Ludwiczka – wieloletniego pracownika Kasprowego Wierchu i przyjaciela Papieża z dawnych lat. To było niesamowite, że Jan Paweł II pamiętał o zwykłym, prostym człowieku – dodaje Barbara Stanisławska.

- Na powitanie Ojca Świętego, 4 czerwca 1997 r. powiesiliśmy na Giewoncie papieskie flagi, które udokumentował na zdjęciach osobisty fotograf Papieża. Dzień później miałem to szczęście, że udało mi się również osobiście spotkać z Janem Pawłem II nad Morskim Okiem. Moment, kiedy uklęknąłem przed Ojcem Świętym z tatrzańskim pozdrowieniem na długo zostanie w mojej pamięci – wspomina Paweł Murzyn z Polskich Kolei Linowych.

Bywałem tutaj...

- 6 czerwca, po Mszy Świętej pod Wielką Krokwią, pojechałem na Kasprowy Wierch licząc, że może jeszcze raz uda mi się spotkać z Ojcem Świętym. Tuż przed ostatnim wjazdem kolei na Kasprowy Wierch, w Kuźnicach pojawiła się nagle kolumna samochodów. W jednym z nich był Ojciec Święty. To była najważniejsza Osoba, jaką kiedykolwiek przewoziły Polskie Koleje Linowe. W poczekalni w Kuźnicach Papieża przywitała garstka pracowników i kilku turystów. Jan Paweł II powiedział wówczas: „Bywałem tutaj”, po czym wskazał laską na Goryczkową i dodał: „Tam Goryczkowa, jeździcie na nartach”. Wszyscy uklękli przed Ojcem Świętym. Dodatkowo podarowano mi różaniec. Tego dnia akurat mam urodziny, więc był to najcudowniejszy prezent jaki dostałem kiedykolwiek w życiu – dodaje Paweł Murzyn z Polskich Kolei Linowych.

- Jan Paweł II był najważniejszym, honorowym gościem Kasprowego Wierchu. Cieszymy się, że tak wiele osób, w tym również dzieci i młodzież, razem z nami wspominało Ojca Świętego. Atmosfera była niezwykła. Chcieliśmy, aby tego dnia wszyscy mieli szansę pójść „śladami Jana Pawła II” i tak jak Papież zachwycić się górami – mówi Łukasz Chmielowski z Polskich Kolei Linowych.

- To bardzo ważna rocznica dla wszystkich mieszkańców Podhala. Jestem szczęśliwa, że Polskie Koleje Linowe udostępniły tego dnia darmowy wjazd na Kasprowy Wierch, dzięki czemu mogłam wziąć udział w uroczystości. Pamiętam wizytę Ojca Świętego 20 lat temu w Zakopanem. Wszystkie wspomnienia wróciły i jeszcze raz udało mi się poczuć tę szczególną, duchową atmosferę - mówi Pani Agnieszka, mieszkanka Zakopanego.

Wystawa pamiątek po Janie Pawle II, zdjęcia, film będący wspomnieniem wizyt Papieża na Podhalu i grafiki znanego zakopiańskiego artysty Arkadiusza Walocha można oglądać na górnej stacji kolei do odwołania. Wszyscy, którzy pragnęli wziąć udział w obchodach, 6 czerwca mogli skorzystać z bezpłatnego wjazdu koleją linową.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama