Podhale Region

Niedziela, 21 styczeń 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 21 Sty 2018 8am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Wypoczynek i turystyka Współpraca parków narodowych przedłużona (z zdjęciami z koncertu)

Reklama

Społeczeństwo

Współpraca parków narodowych przedłużona (z zdjęciami z koncertu)

FOT Ab wynik
FOT Cb wynik
FOT Db wynik
FOT Eb wynik

ZAKOPANE. Porozumienie o dalszej współpracy trwającej już od dekady przedłużyły władze Tatrzańskiego Parku Narodowego, Tatranskiego Národnego Parku TANAP po stronie słowackiej oraz Rocky Mountain National Park, czyli Parku Narodowego Gór Skalistych w USA. W uroczystości udział wziął Walter Braunohler konsul generalny USA w Krakowie.

Współpraca pomiędzy TPN, a Parkiem Narodowym w Górach Skalistych została nawiązana przed 10 laty była efektem wyjazdu przedstawicieli TPN do parku w Kolorado. Jej efektem jest m. in. prężnie działający wolontariat w TPN, popularny i dobrze funkcjonujący na terenie Stanów Zjednoczonych.

- Mamy wspaniałe parki narodowe – mówił konsul Walter Braunohler i podkreślił, że ich współpraca ma chronić naturalne dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. Zwrócił uwagę, że oczywiście są problemy, ale są one traktowane w kategorii wyzwań. Z kolei dyrektor Parku Narodowego Gór Skalistych Darla Sidles zapewniła, że współpraca z TPN jest zaszczytem. Podkreśliła, że jest ona owocna, trwa wymiana doświadczeń, badań naukowych.

O działaniach podczas minionych 10 lat i nabytych doświadczeniach mówili z kolei Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Pavol Majko, dyrektor Tatranskiego Národnego Parku.

Warto dodać, że jedną z dziedzin współpracy pomiędzy parkami są alternatywne źródła energii. Natomiast parkowcy w współpracujących z sobą parkami chcą pracować nad lepszym udostępnianiem paktów dla turystów niepełnosprawnych.

Podpisaniu trójstronnej umowy towarzyszy trzydniowa 10. międzynarodowa konferencja pt.: „Od wiedzy do inspiracji – nowoczesne metody edukacji w obszarach cennych przyrodniczo” w centrum kongresowym w Nosalowym Dworze. Tego typu konferencje są organizowane corocznie z okazji Dnia Ziemi przez konsulat amerykański w Krakowie we współpracy z polskimi parkami.

Warto też przypomnieć, że w porozumieniu pomiędzy trzema parkami, które zawarto w 2007 roku podkreślono ich podobieństwa środowiska, a więc: występowanie lasów iglastych na dużych wysokościach, tundry alpejskiej, i obszarów podmokłych. Zwrócono i uwagę na wyzwanie, jakim jest dla parków duża liczba odwiedzających.

- Parki przeprowadziły wymianę pracowników i podzieliły się informacjami dotyczącymi: monitorowania zmian klimatycznych, zarządzania odpadami pozostawionymi przez człowieka w obszarach nieudostępnionych, technik budowy szlaków, rewitalizacji i zarządzania krajobrazami o znaczeniu kulturowym, podnoszenia kwalifikacji pracowników, programów dla wolontariuszy, wartości środowiska naturalnego, kwestii praktycznych z dziedziny leśnictwa, ochrony bioróżnorodności itp. Współpracę podjęli też naukowcy z Uniwersytetu Stanu Kolorado, Uniwersytetu Północnego Kolorado i krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego – czytamy na stronie TPN. Możemy się też tam dowiedzieć, że plan dalszej współpracy zakłada wymianę pracowników parków i doktorantów, stworzenie internetowego programu dla uczniów szkół średnich służącego porównywaniu parków.

- Dzięki temu porozumieniu w Parku Narodowym Gór Skalistych zapoznano się z europejskim podejściem do problemów parków narodowych – czytamy na stronie TPN. Były więc wizyty wzajemne parkowców, poznawanie metod zarządzania.

Zdjęcia TPN

Tutaj zdjęcia z koncertu Amerykanów

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama