Podhale Region

Niedziela, 21 styczeń 2018

Ostatnia aktualizacjaN, 21 Sty 2018 8am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Wypoczynek i turystyka Zakopane: aktualizacja informacji dla podróżujących autobusami po zmianie miejsca odjazdów

Reklama

Społeczeństwo

Zakopane: aktualizacja informacji dla podróżujących autobusami po zmianie miejsca odjazdów

Nowe miejsce odjazdów spod Dworca PKP   fot. Urząd Miasta Zakopane
Plakaty informujące o zmianach fot. Urząd Miasta Zakopane
Wstępna wizualizacja dworca PKP po prawej Park Ride

ZAKOPANE. Od 1 kwietnia w Zakopanem zmieniło się miejsce odjazdów autobusów dalekobieżnych, które kursują teraz z placu przy dworcu PKP. Pierwsze godziny funkcjonowania nowego miejsca pokazały, że konieczna jest niewielka modyfikacja rozmieszczenia przystanków. Przez cały weekend podróżnym pomagali mobilni informatorzy.

O zmianie miejsca odjazdów od sobotniego poranka informowały plakaty w całym mieście, zaś w okolicy dworca autobusowego oraz na placu przy dworcu PKP przez cały weekend dyżurowali informatorzy, którzy kierowali podróżnych na właściwe przystanki. „Mieliśmy sporo pracy, zwłaszcza że piękna pogoda i kwitnące krokusy przyciągnęły do Zakopanego bardzo wielu turystów. Przekierowanie podróżnych na nowe miejsce odjazdów odbywało się płynnie, tym bardziej, że plac przy dworcu PKP jest oddalony od dworca autobusowego raptem o kilkadziesiąt metrów” – relacjonuje jeden z mobilnych informatorów.

Aktualne informacje dla podróżnych

Wbrew początkowym zapowiedziom, autobusy do Krakowa odjeżdżają ze stanowiska nr 7 w głębi placu, zaś do pozostałych miast (m.in. Gorlic, Kołobrzegu, Kudowy, Limanowej, Lublina, Łodzi, Nowego Sącza, Rybnika, Ustki i Zielonej Góry) ze stanowiska nr 10. Na plac przy dworcu PKP przeniesione zostały także busy jeżdżące do Białki Tatrzańskiej, Dzianisza Górnego, Gliczarowa Górnego i Skrzypnego (stanowiska 3-6). Z tego samego placu odjeżdżają prywatni przewoźnicy w kierunku Morskiego Oka (stanowisko 1), Doliny Kościeliskiej i Chochołowskiej (stanowisko 2) oraz większości miejscowości w powiecie tatrzańskim i nowotarskim (stanowiska 3-6). Nie zmieniło się z kolei miejsce odjazdów komunikacji miejskiej (linia nr 14 na Harendę i Olczę oraz linia nr 11 na Krzeptówki i Cyrhlę) oraz przewoźników prywatnych, którzy kursują do Kuźnic i na Olczę – przystanki wciąż znajdują się na stanowiskach 7 i 8 przed dworcem autobusowym. Jedynym przewoźnikiem dalekobieżnym, który przez najbliższe tygodnie będzie odjeżdżał z dotychczasowego dworca autobusowego jest Polski Bus.

W budynku dworca PKP znajdują się toalety, przechowalnia bagażu, mała gastronomia i poczekalnia. Trwają rozmowy nad otwarciem kas biletowych oraz dźwiękową informacją o odjazdach autobusów. Władze miasta mają nadzieję, że wszystko będzie gotowe przed weekendem majowym.

Dlaczego autobusy kursują z innego miejsca?

Zmiana jest wynikiem wypowiedzenia przed miesiącem przez nowego właściciela umowy wszystkim przewoźnikom. Przypomnijmy, że teren zakopiańskiego dworca PKS nigdy nie należał do miasta. Do 1997 roku był własnością Skarbu Państwa, kiedy to wojewoda nowosądecki stwierdził, że na podstawie odpowiednich ustaw nabył prawo do wieczystego użytkowania tego terenu. W 2005 r. cały majątek zakopiańskiego Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowego został sprywatyzowany przez ówczesnego wojewodę – już małopolskiego. Mimo że do przetargu stanęły dwie firmy przewozowe, tereny należące do PKS-u zostały sprzedane firmie deweloperskiej. Obecny burmistrz Zakopanego, tuż po objęciu władzy w ostatnich wyborach samorządowych, kilkukrotnie próbował odkupić dworzec autobusowy od ówczesnego i obecnego właściciela. Ci jednak nie byli zainteresowani ofertą od miasta. Leszek Dorula wystąpił też w 2015 r. do Ministra Infrastruktury i Rozwoju o unieważnienie decyzji z 1997 r. o przekazanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste, gdyż nie była ona zgodna z prawem. Minister w swoim orzeczeniu z 12 listopada 2015 r. potwierdził, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa, jednak ze względu na to, że nastąpiły dalsze sprzedaże majątku (pierwsza już po kilku miesiącach), nie można stwierdzić jej nieważności.

Miejskie plany na budowę centrum zintegrowanej komunikacji i remont dworca PKP

Zakopiański Urząd Miasta planuje w ciągu trzech lat stworzyć w tym miejscu centrum zintegrowanej komunikacji kolejowej i autobusowej oraz wyremontować zabytkowy budynek dworca PKP. Parter zostanie przeznaczony na obsługę podróżnych, zaś na pierwszym piętrze i poddaszu ma znaleźć się mediateka. W nieco mniejszym budynku obok planowana jest m.in. informacja turystyczna i klub muzyczny. W lutym tego roku zakopiański magistrat pozyskał już ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego ponad 5 mln zł dofinansowania na remont części dworca, złożył też kolejne dwa wnioski o dofinansowanie na łączna kwotę ponad 23 mln zł remontu pozostałej części budynku oraz budowę centrum komunikacyjnego. Rozstrzygnięcie konkursu spodziewane jest w drugiej połowie tego roku. Władze Zakopanego liczą, że remont dworca PKP uda się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Szczegółowe informacje o zmianach na stronie zakopiańskiego Urzędu Miasta: www.zakopane.eu

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama