Podhale Region

Czwartek, 19 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor „Hyrni” i przyjaciele – świątecznie i dla Kamila

Reklama

Społeczeństwo

„Hyrni” i przyjaciele – świątecznie i dla Kamila

hyrniolszow183
hyrniolszow181
hyrniolszow182
hyrniolszow180

NOWY TARG. Co roku „Hyrni” w trzech swoich grupach wiekowych zapraszają na jasełkowy spektakl do Spółdzielczego Domu Kultury. Co roku też towarzyszą im w tym świątecznym przedstawieniu jakieś zaprzyjaźnione zespoły. Sobotni spektakl inscenizowali razem z „Olszowianami”. Stąd klimaty zagórzańsko-podhalańskie. A wszystko, by natchnąć nadzieją i wesprzeć zbiórką poważnie chorego ucznia Zespołu Szkół Technicznych – Kamila Joniaka.

Ci, którzy w sobotę wieczór przyszli do sali SDK-u, mogli mieć wrażenie, że „Olszowianie” i „Hyrni” umówili się na to samo jasełkowe widowisko. Obie grupy rozegrały to oczywiście inaczej, ale okazało się, że – nie wiedząc o tym - sięgnęły po ten sam stary scenariusz z rozbudowaną partią Żyda. Wyszedł z tego jasełkowy spektakl dynamiczny, dowcipny, urokliwy z zaangażowaniem kilkudziesięciu osób, w tej liczbie najmłodszych zespołowiczów, którzy śpiewali z taki zapałem, że mikrofon ledwo to zniósł, a dziewczątka z przyprawionymi skrzydełkami wyglądały jak anielski zastęp. Rozbawiły publikę harce z turoniem – „ni to owcą, ni to kozą”, ale zwierzęciem „ślicznym, ekologicznym, z unijnym certyfikatem”.

Jeśli chodzi o jasełkową rekwizytornię – było wszystko, co trzeba: żłóbek z Bożą Dzieciną, święta Rodzina (z Józefem... w „arafatce”), Herodowie, diabły, Żydzi, Śmierć z kosą, Dziad itd. Były też żywiołowe, szybkie taneczne popisy i brawurowo odtańczony „zbójnicki” w wykonaniu „Hyrnych”, którzy z niego słyną.

Z dwóch stron sceny przygrywały dwie muzyki – wytrawna „Hyrnych” i dziewczęca „Olszowian”. Mimo, że akurat o tej porze transmitowano konkurs skoków z Wielkiej Krokwi, a sporo nowotarżan bawiło się na Balu Burmistrza – sala SDK-u była wypełniona publicznością. Jeszcze w trakcie spektaklu dochodzili widzowie i wjeżdżały wózki z dziećmi. Z krzeseł kibicował swoim następcom nestor i założyciel „Hyrnych” – Bronisław Warpecha. Wszyscy bawili się wyśmienicie, ale i głębszym sensem.

Doroczny koncert „Hyrnych” był dedykowany Kamilowi Joniakowi. Kamil to syn przez długie lata związanego zespołem Michała Joniaka, który najpierw tańczył w „Małych Hyrnych”, potem zasilił dorosłą grupę. U tego 17-letniego nowotarżanina, ucznia "Goszczyńskiego", w kwietniu ubiegłego roku zdiagnozowano raka kości. Zaczęło się od niezidentyfikowanej narośli na obojczyku, najpierw uznawanej skutek jakiegoś urazu. Wkrótce badania nie pozostawiły wątpliwości co do przyczyny. W tej chwili Kamil jest już po skomplikowanej operacji obojczyka i wszczepieniu endoprotezy. W październiku przeszedł operację płuc, na których pojawiły się przerzuty. Zniósł już wiele cyklów chemioterapii. Leczy się w Krakowie i w Warszawie, również innymi metodami, które są bardzo kosztowne. Czeka go kolejna, kilkumiesięczna chemioterapia. Doświadczenie choroby i wszystkie procedury medyczne – mimo młodego wieku - znosi nadzwyczaj cierpliwie i bez buntu. W jego sytuacji ogromną rolę odgrywa nadzieja, jaką niesie modlitewne, psychiczne i finansowe wsparcie współczujących ludzi.

A grupa „Hyrnych” jest znana z otwartych serc. Podhalańskie Amazonki dziękowały jej w finale za włączenie się w ich akcję, systematyczne promowanie i użyczenie góralskich twarzy na baner stowarzyszenia.

Wszystkie datki zebrane podczas jasełek przeznaczone są na pomoc dla Kamila. Rozprowadzane też były karteczki z numerem konta Fundacji, które zawsze można zasilić darowizną na ten cel.

Kierownik "Hyrnych", Maciej Warpecha, myśli o kolejnym, jeszcze większym koncercie na rzecz Kamila, tym razem z udziałem również przyjaciół od nagrywanej w formie teledysku, przed minionym Jarmarkiem Podhalańskim piosenki o Nowym Targu: Beaty Węglarz - Beti i Krzysztofa Trebuni-Tutki. 

Jeśli chcesz pomóc Kamilowi wpłać na konto Fundacji:

53 1240 1574 1111 0010 3480 6570 z dopiskiem „dla Kamila Joniaka”.
Fundacja im. Adama Worwy, Al 1000-lecia 44, 34-400 Nowy Targ
IBAN: PL 53 1240 1574 1111 0010 3480 6570 /konto złotówkowe
BIC/SWIFT – PKOPPLPW

"Hyrni" i "Olszowianie" dla Kamila

Fot. Anna Szopińska

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama