Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 23 Lis 2017 8am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Góralskie Cytanie, czyli… wyrwać młodź z kultury hipermarketu

Reklama

Społeczeństwo

Góralskie Cytanie, czyli… wyrwać młodź z kultury hipermarketu

goralcyt17

PODHALE, SPISZ, ORAWA, ZAGÓRZE. Ponad pół tysiąca dzieci z młodszych klas, młodzieży z gimnazjów i szkół średnich zgromadził w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej finał tegorocznej akcji Góralskie Cytanie. Ta inicjatywa sprzed czterech lat rozwija się nadspodziewanie pięknie, obejmując już Podhale, Spisz, Orawę, a nawet Zagórze. Zagórzanie właśnie ubarwili swoim folklorem tegoroczną edycję.

W regionalne stroje odziany tłum, który wypełnił aulę „Podhalanki”, muzyka „Małych Łostowian”, przejęcie, z jakim młodsi i starsi uczniowie podchodzili do gwarowej literatury – do łez wzruszyły prof. Annę Mlekodaj – literaturoznawczynię i regionalistkę, która jest mózgiem Góralskiego Cytania: akcji służącej pokazaniu, że gwara – pierwsza mowa słyszana w domu – jest także językiem serca. A rozmiłowanie w gwarze to początek miłości do małej, potem coraz większej ojczyzny. Służącą temu ideę sporządzania wypisów z regionalnej literatury propagował już Stanisław Witkiewicz, opiewając urok Tatr i siłę górali w sztandarowym dla tego nurtu dziele „Na przełęczy”.

Inicjatywa czytelniczego i plastycznego konkursu wyszła natomiast z Czarnego Dunajca, od Anny Słodyczki. Ponieważ brakowało gwarowych tekstów przeznaczonych dla dzieci i literatura regionalna nie była powszechnie dostępna – w 2013 roku ukazała się drukiem „Góralska czytanka” – zbiór opowiadań przygotowany przez wtedy jeszcze dr Annę Mlekodaj. Kolejni regionaliści opracowali następne czytanki. Różnice w gwarze poszczególnych regionów tylko pokazały, jak wielkie jest bogactwo najbliższej sercu mowy.

Czytanki dla szkół powstawały z myślą o tym, by teksty w nich zawarte były wartościowe.

Dziś tak ważna dla kształtowania poczucia tożsamości akcja „Góralskiego cytania” Gwarowych Tekstów literatury Regionalnej Podhala, Orawy, Spisza i Ziemi Zagórzańskiej cieszy się uznaniem i poparciem kuratoryjnych władz, Związku Podhalan, Podhalańskiej Wyższej oraz samorządów, które fundują nagrody dla uczniów.

Na tegorocznym finale - czwartym dla górali, a pierwszym dla Zagórzan - pojawiła się pani wicekurator Halina Cimer. Prócz niej przybyli: Zarząd Główny Związku Podhalan na czele z prezesem Andrzejem Skupniem, senator Jan Hamerski, radna wojewódzka Barbara Dziwisz, wójt Mszany Dolnej Bolesław Żaba z innymi przedstawicielami gminnych władz, a witał wszystkich ks. rektor Stanisław Gulak.

Kolejnym prezentacjom przyświecały Orkanowskie słowa: Tradycja jest twoją godnością, twoją dumą i twoim szlachectwem. Zagórzanie – ziomkowie Orkana – przyjechali z zespołem i muzyką „Małych Łostowian”, prezentując swoje regionalne odzienie. Do następnego finału grono uczestników akcji i posiadaczy „Czytanki” powiększy się o górali pienińskich.

Góralskie Cytanie 2017

Fot. Anna Szopińska

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama