Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 23 Lis 2017 8am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Chór i orkiestra symfoniczna z Notre Dame u św. Rodziny

Reklama

Społeczeństwo

Chór i orkiestra symfoniczna z Notre Dame u św. Rodziny

DSC05327 wynik

ZAKOPANE. Znakomity koncert pod dyrygenturą Daniela Stowe’a w kościele p.w. Św. Rodziny dały Orkiestra Symfoniczna i Chór Męski Glee Club z Uniwersytetu Natre Dame z USA. Wpisał się on w tegoroczne obchody 20. Wizyty św. Jana Pawła II w stolicy Tatr.

Na scenie pod ołtarzem w sumie wystąpiło blisko 100 artystów studentów Uniwersytetu Natre Dame z stanu Indiana w USA. Koncert był wzruszający. Jako pierwszy utwór artyści wykonali Gaude Mater Polonia. Publiczność słuchała go na stojąco.

Koncert był podzielony na cztery części. W pierwszej były utwory wybrane na orkiestrę symfoniczną: Michaela Glinki, Wolfganga Amadeusza Mozarta, w drugiej zaśpiewał chór męski Glee Club takie utwory, jak m. in.: Ave Maria, Domine non sum diginus, Lux aurumque, Jonah’s Song. W trzeciej części śpiewał chór i grała orkiestra symfoniczna Dies Irae – Luigi Cherubini, a w czwartej była muzyka amerykańska. Wykonane zostały takie utwory, jak np: Hoe – Dawn Aarona Coplanda, czy Appalachian Spring, tegoż autora.

Amerykański chór i orkiestra symfoniczna mają długą i ciekawą historię. Chór męski Uniwersytetu Notre Dame „Glee Club” istnieje już od 102 lat. Z kolei Orkiestra symfoniczna Uniwersytetu Notre Dame istnieje od 85 lat. Należą do niej studenci wielu wydziałów tej katolickiej uczelni. Trzy razy w roku w sali koncertowej uczelni orkiestra ta prezentuje koncerty z różnych epok. Występowała ona już także w Kanadzie, Gwatemali, a także na Florydzie, w Kalifornii, jak i w słynnej Sali koncertowej Carnegie Hall w Nowym Jorku. Teraz orkiestra koncertuje w Europie, jest to jej pierwsza podróż po starym kontynencie. Wystąpi ona w sumie z 11 koncertami w Polsce, Czechach i w Niemczech.

Także ponad 102 letni chór męski Uniwersytetu Notre Dame „Glee Club” wiele koncertuje zarówno na terenie uczelni, jak i poza nią. Wykonuje muzykę wszystkich epok, zarówno sakralną, jak i świecką. Dwa razy w roku koncertuje po Stanach Zjednoczonych. Koncertował już w 40 z 50 stanów w USA. Chór występował już wiele razy w Europie, krajach Ameryki Południowej, Azji i na Bliskim Wschodzie. Szczególnie w historii chóru były koncerty e Jerozolimie, Hongkongu, czy podczas pieszej pielgrzymki do Santiago di Compostella w 2013 roku. W ciągu ostatniego dziesięciolecia ukazało się już 6 płyt CD z nagraniami chóru.

W tym roku ukaże się nagranie muzyki bożonarodzeniowej na płycie CD chóru i orkiestry. Warto zaznaczyć, że od dwudziestu kilku lat dyrygentem zarówno chóru, jak orkiestry jest pan Daniel Stowe.

 Tutaj zdjęcia

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama