Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 23 Lis 2017 8am

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor „Rabka na fotografii Zofii Rydet (1950-1990)”

Reklama

Społeczeństwo

„Rabka na fotografii Zofii Rydet (1950-1990)”

DSC 0918

RABKA-ZDRÓJ. Wernisaż plenerowej wystawy pt. „Rabka na fotografii Zofii Rydet (1950-1990)” zgromadził w amfiteatrze wszystkich tych, którzy interesują się fotografią, ale i historią uzdrowiska. Ci co nie zdążyli być na nim w sobotnie popołudnie mogą wystawę zwiedzić jeszcze do 31 sierpnia. Będzie ona obecna bowiem w muszli koncertowej do końca wakacji.

Zdjęcia autorka wykonała na terenie Rabki i w jej okolicach w latach od 1959 do 1990. - Prezentowane na wystawie fotografie pochodzą głównie z artystycznego archiwum artystki pt. „Dokumentacje”, który oszacowany jest na blisko 30 000 zdjęć. Jest to unikalny zbiór o wielkiej wartości artystycznej i historycznej. Całość zachowana była do tej pory w formie negatywów – wyjaśnia sama Fundacja im. Zofii Rydet, która jest głównym sprawcą wystawy w uzdrowisku.

- Tematyka „rabczańskiej” części zbioru "Dokumentacje" jest bardzo różnorodna. Na wystawie ukazana jest przekrojowo poczynając od dokumentacji przedstawiających dawną architekturę uzdrowiska, pejzaże, widoki Rabki z „czterech stron świata”, poprzez lubiane przez artystkę detale przyrody, sceny rodzajowe, a kończąc na dokumentacjach uroczystości, życia sanatoryjnego, portretach mieszkańców.

Przedstawiciele fundacji podkreślają, ze w 2016 roku. Fundacja im. Zofii Rydet podjęła się digitalizacji pierwszej części tego archiwum, przy dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To dzięki temu już w grudniu 2016 r. na rozbudowanym portalu www.zofiarydet.com udostępniono blisko 2 500 negatywów ze zbioru "Dokumentacje", a w tym 1 500 pochodzących z Małopolski: z Rabki, Olszówki, Skomielnej Białej, Rdzawki. Była to kontynuacja prac związanych z digitalizacją twórczości autorki.

Warto przypomnieć, że już w 2013 roku zostało uruchomione cyfrowe archiwum zdjęć Rydet zawierające ponad 11 000 zdigitalizowanych fotografii monumentalnego dzieła artystki pt. „Zapis socjologiczny 1978-1990”. Portrety z tego cyklu, wykonane w Rabce, zostaną również zaprezentowane na wystawie.

Kim jest sama Zofia Rydet? To jedna w najwybitniejszych postaci fotografii polskiej. Urodziła się ona 5 maja 1911 roku w Stanisławowie. W 1933 roku ukończyła Główną Szkołę Gospodarczą w Snopkowie pod Lwowem, następnie pracowała w biurze Orbisu w Stanisławowie. Tam zastała ją wojną i kolejne okupacje.

W okresie powojennym, po krótkim pobycie w Rabce, osiedliła się w Bytomiu i prowadziła tam sklep papierniczo-zabawkarski. Pozostała silnie związana z Rabką, gdzie na stałe zamieszkał jej brat Tadeusz Rydet, a ona sama bywała często i dużo fotografowała. Rabka stała się także jej „bazą wypadową” do twórczych podróży.

W wieku 40 lat odżyła w niej młodzieńcza fascynacja fotografią. W 1954 roku, zachęcona sukcesami w lokalnych konkursach fotograficznych, wstąpiła do Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. W 1961 roku, już jako członkini ZPAF przeprowadziła się z Bytomia do Gliwic, gdzie od 1963 roku uczyła fotografii na Politechnice Gliwickiej. Równocześnie rozsyłała swoje zdjęcia na międzynarodowe przeglądy fotografii w Polsce i na całym świecie, zdobywając medale, wyróżnienia i międzynarodowe tytuły AFIAP i EFIAP.

Wykonywała zdjęcia reporterskie, przedstawiające dzieci, do swojego pierwszego ważnego cyklu fotograficznego pt. Mały człowiek. Również jej kolejne przedsięwzięcia fotograficzne poświęcone były człowiekowi: Czas przemijania - związany ze starością i powstający od końca lat 60. cykl surrealistycznych fotomontaży i kolaży pt. Świat uczuć i wyobraźni. Konsekwencją fascynacji człowiekiem i celem licznych podróży po Polsce był powstający od 1978 roku monumentalny Zapis Socjologiczny.

Pod koniec lat 70. Zofia Rydet zaprezentowała jeszcze konceptualny cykl Nieskończoność dalekich dróg. Ostatnią ważną serią była realizowana na przełomie lat 80. i 90. Suita śląska zawierająca autocytaty z wcześniejszych fotografii. To kolaże i fotomontaże, które artystka skomponowała na kształt ludowych przedstawień sakralnych, dopełniając fotografie polnymi kwiatami, fragmentami tkanin i wycinkami z gazet.

Zofia Rydet zmarła 24 sierpnia 1997 roku w Gliwicach, została pochowana na cmentarzu parafialnym w Rabce.

Prace Zofii Rydet znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich, a także za granicą. Główna część jej dorobku artystycznego aktualnie znajduje się w depozycie Fundacji im. Zofii Rydet, której celem jest promocja i redefiniowanie twórczości artystki.

Wystawa dofinansowana jest ze środków Gminy Rabka-Zdrój w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2017 r.

Organizatorem wystawy jest Fundacja im. Zofii Rydet, a partnerem Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju. Wystawa jest częścią Krakow Photo Fringe 2017 Krakow Photo Fringe 2017 jest organizowany przez Fundację Lablab i Fundację Sztuk Wizualnych. Patronami: Małopolski Instytut Kultury i Wieści Rabczańskie wraz z I Liceum Ogólnokształcące im. E. Romera w Rabce-Zdroju.

Tutaj zdjęcia - fot. Jan Ciepliński

Spot promujący wystawę www.youtube.com/watch?v=KEii7ZU3sWM

 

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama