Podhale Region

Sobota, 21 lipiec 2018

Ostatnia aktualizacjaWt, 24 Lip 2018 3pm

Jesteś tutaj: Home Społeczeństwo Kultura i folklor Prymitywista Heródek

Reklama

Społeczeństwo

Prymitywista Heródek

1LIPNICA WIELKA. Niezwykły spektakl o równie niezwykłym i niedocenianym przez mu współczesnych rodaków pt. „Nieudany krewniak" można będzie zobaczyć na Orawie w Domu Ludowym już 27 października o godzinie 18. Widowisko w reżyserii Maji Spychaj – Kubacki z Krakowa to bowiem opowieść o życiu i twórczości Karola Wójciaka „Heródka".

- Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do rezerwowania biletów na spektakl, który zapowiada się niezwykle ciekawie. Swoją premierę miał on 29 czerwca 2012 roku w Teatrze Groteska i zebrał bardzo pozytywne recenzje – przekonuje Karolina Kowalczyk, dyrektor GCK. Bilety choć bowiem bezpłatne to jednak ilość miejsc wstępu jest ograniczona. - Prosimy o rezerwację miejsc pod numerem telefonu: 18 26 346 38 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Heródek, rzeźbiarz ludowy z Lipnicy Wielkiej na Orawie urodził się 19 października 1892 roku, w tym ro2ku przypada więc okrągła 120 rocznica jego urodzin. Zmarł on natomiast w 1971 roku. Był pastuchem, mieszkał w stajni wraz ze swymi rzeźbami i skrzypkami. Nosił piętno głupka, powodem były jego trudności w mówieniu. Bardzo krótko uczęszczał on też do szkoły, zaledwie nauczył się pisać i czytać. Z drugiej strony był bardzo pozytywnie postrzegany, jako osoba uczynna i pełna życzliwości. Był człowiekiem nieśmiałym, kochającym muzykę. Grał na samodzielnie wykonanych skrzypcach na weselach i chrzcinach.
Jego rzeźby choć bardzo prymitywne (był przedstawicielem tego nurtu w sztuce), ale i niezwykłe. Artystka bowiem tak naprawdę jedyny nacisk kładł na twarz, koniecznie z dużymi oczyma i ręce. Pierwsze z dzieł postały z fantazyjnych korzeni. Potem z grubych polan przeznaczonych na podpałkę. Jego rzeźby to świeci, Matka Boska i Pan Jezus oraz anioły. Wszystkie barwione. Swe prace – jak wspominają pamiętający go ludzie - ustawiał na łące, tak chciał zachęcić ludzi do pobożnego i godnego życia. Jego talent został doceniony dopiero pod koniec jego życia w latach 60. Teraz jego prace są m. in. w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie i w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Dodaj komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, zastrzega sobie jednak prawo do nie publikowania ich, zwłaszcza tych, które zawierają wulgaryzmy, epitety powszechnie uznane za obraźliwe, nawołują do zachowań niezgodnych z prawem, obrażają osoby publiczne i prywatne, inne narodowości, rasy, religie itd.
Komentarze nie dotyczące danego tematu, atakujące personalnie innych komentatorów i autorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz uwagi skierowane do Redakcji – będą usuwane.


Kod antyspamowy
Odśwież

Fotografia  R&A

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl

 

natatry.pl

 

Resort Kościelisko

Reklama