Podhale Region

Czwartek, 23 listopad 2017

Ostatnia aktualizacjaCz, 23 Lis 2017 8am

Jesteś tutaj: Home Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Venuleta w Nowym Targu Wizyta w Komendzie Wojewódzkiej Policji – duża porcja wiedzy i spotkanie z historią
Marek Ziętara: Dałem z siebie wszystko

Marek Ziętara: Dałem z siebie wszystko

HOKEJ. Tylko u nas. Były już trener hokeistów TatrySki Podhala Nowy Targ zdrad...

Transplantologia – medycyna, prawo, etyka i religia

Transplantologia – medycyna, prawo, etyka i religia

NOWY TARG. Konferencja Naukowa poświęcona mukowiscydozie została zorganizowana p...

"11" rundy jesiennej naszym okiem

PIŁKA NOŻNA. Zakończyła się piłkarska runda jesienna. Wzorem lat ubiegłych wyb...

W stawkach opłat targowych – zmiany wstrzymane do nowego roku

W stawkach opłat targowych – zmiany wstrzymane do nowego roku

NOWY TARG. Spór wokół projektu uchwały w sprawie opłaty targowej, jej wysokości ...

Niepełnosprawny student rozmawia z Olą Król, złotą medalistką

Niepełnosprawny student rozmawia z Olą Król, złotą medalistką

NOWY TARG. Marek Guarnera, niepełnosprawny student Podhalańskiej Państwowej Wyżs...

Nieco mniej kozic w Tatrach

Nieco mniej kozic w Tatrach

TATRY. 1263 - tyle kozic naliczono tej jesieni w Tatrach. Akcja odbyła się po po...

Reklama

Wizyta w Komendzie Wojewódzkiej Policji – duża porcja wiedzy i spotkanie z historią

venkwp17

NOWY TARG – KRAKÓW. Duży ładunek wiedzy i sporo wrażeń przyniosła kadetom z klas I policyjnej oraz II wojskowo- pożarniczo-policyjnej Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu wizyta w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Dla ponad 40-osobowej grupy młodzieży, były to nowe i interesujące doświadczenia.

W auli siedziby małopolskiej KWP, gdzie organizowane są odprawy wydziału prezydialnego, młodzież poznawała historię polskiej policji, formowanej na wzór i z pomocą Scotland Yardu od I wojny światowej do 1945 roku. Do policyjnych struktur z okresu międzywojennego i lat II wojny światowej, porównywana była też dzisiejsza policja. Kadeci poznawali stopnie i procedurę ich nadawania, a poznając szerzej historię policji, utwierdzali się w szacunku do munduru. Funkcjonariusze KWP przybliżali im także aktualne zasady rekrutacji w szeregi tej mundurowej służby.

Policjant „drogówki”, z którym także mieli spotkanie, opowiadał im o zmniejszającej się wypadkowości w Polsce, mimo zwiększania się liczby pojazdów i wzmożonego ruchu. Wyjaśniał również znaczenie sygnałów stosowanych w ręcznym kierowaniu ruchem, prezentując wszystkie gesty, na które powinni reagować zmotoryzowani i piesi. Osobnym tematem związanym z funkcjonowaniem wydziału drogowego, były przestępstwa i wykroczenia drogowe, zwłaszcza te z udziałem ludzi będących pod wpływem alkoholu. Młodzież mogła się naocznie przekonać, jak wygląda świat przez alkogogle i poznać obsługę alkotestera.

Inny charakter miała prelekcja policjantki KWP pracującej z nieletnimi. Podczas tego spotkania kadeci dowiedzieli się, jakie są progi wiekowe karalności w polskim systemie penitencjarnym, zapamiętując, że kodeksowe kary grożą młodocianym już od 17. roku życia, a za morderstwo czy napad mogą odpowiadać karnie już 15-latkowie. Mowa była też o ucieczkach z domu, rodzinach zastępczych i ośrodkach wychowawczych, gdzie przebywają młodociani do 21. roku życia.

Ponieważ szkoła od czterech lat posiada certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” – mowa była też o programach, które prowadzi policja i o zintegrowanej polityce bezpieczeństwa.

Finałem wizyty było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem znajdującym się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji. Młodzież uczciła w ten sposób pamięć przedwojennych policjantów, internowanych i zamordowanych w Twerze i Ostaszkowie.

Z wizytą w Komendzie Wojewódzkiej Policji

Fot. z archiwum Szkoły

Wiadomości

Setting

Sport

Setting

Społeczeństwo

Setting

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama