Podhale Region

Poniedziałek, 26 czerwiec 2017

Ostatnia aktualizacjaPt, 30 Cze 2017 10pm

Jesteś tutaj: Home Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Venuleta w Nowym Targu Wizyta w Komendzie Wojewódzkiej Policji – duża porcja wiedzy i spotkanie z historią
UK Legends, czyli… lubimy dinozaury

UK Legends, czyli… lubimy dinozaury

NOWY TARG. Z mocnym instrumentarium na Przywitanie Lata przyjechali Legendsi – g...

Piotr Zioła – idol nastolatek

Piotr Zioła – idol nastolatek

NOWY TARG. Nowotarskie Przywitanie Lata było też czasem wschodzących gwiazd. Sce...

Szaleństwo pierwszego dnia lata – dla dzieci: Majka Jeżowska

Szaleństwo pierwszego dnia lata – dla dzieci: Majka Jeżowska

NOWY TARG. Lato zostało przywitane – tłumnie, kolorowo, w gorących i sentymental...

Jedna wielka sportowa rodzina

Jedna wielka sportowa rodzina

SPORT DRUŻYNOWY. Zawodnicy, trenerzy i działacze Klubu Sportowego Gorce Nowy T...

Tomasz Kulawik trenerem Podhala

Tomasz Kulawik trenerem Podhala

PIŁKA NOŻNA. Jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii Wisły Kra...

Finał podwyższonego ryzyka

Finał podwyższonego ryzyka

PIŁKA NOŻNA. W niedzielę poznamy triumfatora tegorocznej edycji Pucharu Polski...

Reklama

Wizyta w Komendzie Wojewódzkiej Policji – duża porcja wiedzy i spotkanie z historią

venkwp17

NOWY TARG – KRAKÓW. Duży ładunek wiedzy i sporo wrażeń przyniosła kadetom z klas I policyjnej oraz II wojskowo- pożarniczo-policyjnej Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Nowym Targu wizyta w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Dla ponad 40-osobowej grupy młodzieży, były to nowe i interesujące doświadczenia.

W auli siedziby małopolskiej KWP, gdzie organizowane są odprawy wydziału prezydialnego, młodzież poznawała historię polskiej policji, formowanej na wzór i z pomocą Scotland Yardu od I wojny światowej do 1945 roku. Do policyjnych struktur z okresu międzywojennego i lat II wojny światowej, porównywana była też dzisiejsza policja. Kadeci poznawali stopnie i procedurę ich nadawania, a poznając szerzej historię policji, utwierdzali się w szacunku do munduru. Funkcjonariusze KWP przybliżali im także aktualne zasady rekrutacji w szeregi tej mundurowej służby.

Policjant „drogówki”, z którym także mieli spotkanie, opowiadał im o zmniejszającej się wypadkowości w Polsce, mimo zwiększania się liczby pojazdów i wzmożonego ruchu. Wyjaśniał również znaczenie sygnałów stosowanych w ręcznym kierowaniu ruchem, prezentując wszystkie gesty, na które powinni reagować zmotoryzowani i piesi. Osobnym tematem związanym z funkcjonowaniem wydziału drogowego, były przestępstwa i wykroczenia drogowe, zwłaszcza te z udziałem ludzi będących pod wpływem alkoholu. Młodzież mogła się naocznie przekonać, jak wygląda świat przez alkogogle i poznać obsługę alkotestera.

Inny charakter miała prelekcja policjantki KWP pracującej z nieletnimi. Podczas tego spotkania kadeci dowiedzieli się, jakie są progi wiekowe karalności w polskim systemie penitencjarnym, zapamiętując, że kodeksowe kary grożą młodocianym już od 17. roku życia, a za morderstwo czy napad mogą odpowiadać karnie już 15-latkowie. Mowa była też o ucieczkach z domu, rodzinach zastępczych i ośrodkach wychowawczych, gdzie przebywają młodociani do 21. roku życia.

Ponieważ szkoła od czterech lat posiada certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” – mowa była też o programach, które prowadzi policja i o zintegrowanej polityce bezpieczeństwa.

Finałem wizyty było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem znajdującym się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji. Młodzież uczciła w ten sposób pamięć przedwojennych policjantów, internowanych i zamordowanych w Twerze i Ostaszkowie.

Z wizytą w Komendzie Wojewódzkiej Policji

Fot. z archiwum Szkoły

Wiadomości

Setting

Sport

Setting

Społeczeństwo

Setting

Reklama

Nasi partenrzy

TV Podhale

logonaszkasprowy

fottboll

Taxi Rabka-Zdrój

Nasi partenrzy

nspj

mbludzm pl m

Tarnów In

 

Nasi partenrzy

zakopanedlaciebie.pl


natatry.pl


Resort Kościelisko

Reklama